A lakások iránti kereslet folyamatos változásban van, azonban az elmúlt hónap különösen kiugró csökkenést mutatott. A jelenség hátterében számos ok állhat, amelyek együttes fennállása miatt tapasztalható a látványos visszaesés. Nézzük, hogyan alakultak az ingatlanok keresleti és kínálati mutatói, valóban az ingatlanpiac lassulása történik?
Mi az, ami mozgásban tartja a piacot?
A piac dinamikáját megannyi tényező befolyásolja, amelyek közül néhány igencsak változó, míg mások sokkal kiszámíthatóbbak. Utóbbiak jelentik a stabilitást az ingatlanpiacon. Ilyen biztos pontot jelent például a folyamatos családbővülés, az összeköltözések, esetleg szétválások, valamint a gyermekvállalás is. Mindezek folyamatosan új igényeket jelentenek a keresleti oldalon, amik kisebb-nagyobb eltérésekkel, de szüntelenül mozgásban tartják az ingatlanpiac vásárlói részét.
Mi változott az elmúlt hónapban?
Az április hónap most igazán különös volt. A húsvéti ünnephez kapcsolódó szabadságok és a négyévente megrendezett választások is csökkentették a keresletet. Mindezekhez társul az is, hogy sokan az első negyedévben igyekeztek megvásárolni otthonukat, még az infláció jelentős erősödése előtt. Többek között ezeknek köszönhető, hogy a hirdetésekre jutó érdeklődők száma márciushoz képest 4%-ot csökkent. A kereslet pedig még ennél is nagyobbat, 17%-ot zuhant, utóbbiban azonban a szűkösebb kínálat is szerepet játszik. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint, hogy a fővárosban 4, míg a megyei jogú városokban 6 százalékkal kevesebb eladói hirdetés jelent meg az ingatlan.com összefoglalója szerint. Ezzel ellentétesen sokan érdeklődnek az agglomerációs ingatlanok felől, amit sok tulajdonos felismert, és meglátva a kedvező üzleti lehetőséget, eladásra kínálta otthonát. Ez magyarázza, hogy a Budapest környéki településeken az eladásra kínált ingatlanok száma 10%-ot emelkedett.
Bár a szomszédos háború nem áprilisban kezdődött, de tény, hogy hatására még mindig sokan vannak, akik most inkább kivárnak, és nem fektetnek új ingatlan vásárlásába.
Az agglomeráció az új központ
Akik valaha éltek a fővárosban, vagy más nagyobb városban, azok a saját bőrükön is tapasztalhatták, hogy szép lassan elkezdtük kinőni őket. A rengeteg autó, amelyektől sem közlekedni, sem parkolni nem lehet, a szmogos levegő, és az időnként lassan fejlődő városi környezet hatására sokan nyugodtabb, tágasabb élettére vágynak. Mivel munkahelyi lehetőségek szempontjából továbbra is a nagyvárosok kínálják a legtöbbet, ezért olyan megoldásra van szükség, amely lehetővé teszi, hogy a lakosság az irodához is elérhető távolságban maradjon. Ebben olyan erős az agglomeráció, ahonnan tömegközlekedéssel, vagy akár autóval is rövid időn belül a városba lehet menni. A peremvidékre történő költözés iránti vágy másik oka az is lehet, hogy a világjárvány hatására sokan otthonukban kénytelen folytatni a munkájukat, így az irodába történő utazás sokak számára teljes mértékben megszűnt, vagy minimálisra csökkent.
Lesz-e hosszú távú hatása az ingatlanpiac lassulásának?
Erre a kérdésre jelenleg nehéz megadni a választ. Számos, világot érintő gazdasági történés zajlik most, amelyek mind hatással lehetnek az ingatlanpiac jövőbeli alakulására. (Korábban az MNB is megjelentette ingatlanpiaci jelentését) Van azonban egy általános, minden kereskedői tevékenységre igaz tény. Eszerint, amennyiben a kereslet nagyobb, mint a kínálat, az az eladásra szánt ingatlanok felértékelődésével járhat. Ha pedig a kereslet a kínálat alatt marad, az az árak versenyzését válthatja ki. Egyetlen hónap eredményei még nem jelentik egyértelműen azt, hogy a jövőben árnövekedés-, vagy csökkenés lenne várható. Ennek megállapítására más mutatókat is meg kell vizsgálni, amelyekről korábbi cikkeinkből is tájékozódhat. Ezek a statisztikai eredmények azonban segítenek tájékozódni, mind a vételi szándékkal rendelkezőknek, mind pedig a tulajdonosoknak, hogy mikor érdemes megtenni a következő lépést. A számadatok tehát nem csupán matematikusok szórakozását jelentik, hanem rövid-, és hosszútávú változások összegzését, amelyek segítenek a laikusoknak is eldönteni, miként érdemes cselekedniük.
Az ingatlanpiac ütőere folyamatosan pulzál, attól függően, hogy milyen hatások érik azt. Mindig érdemes figyelemmel kísérni, ugyanis ha időben lép, kedvező áron vásárolhat, vagy jutányos áron adhatja tovább meglévő ingatlanát.
Amennyiben segítségre van szüksége egy ingatlan reális értékének a meghatározásában, keressen minket bátran, hiszen mindig naprakész a tudásunk, és a piaci viszonyoknak megfelelően tudjuk felmérni az adott lakást vagy házat!