A Covid sok mindent megváltoztatott – egy dolog azonban változatlan. Az ingatlanpiaci befektetés most is az egyik legmegbízhatóbb és legértékállóbb befektetési forma, feltéve, ha tudja, pontosan mire kell odafigyelni. Cikkünkből kiderül, mit kezdjen 2022-ben a pénzével az ingatlanpiacon!
Mit érdemes megfontolni, ha az ingatlanpiacon akar befektetni?
Az ingatlanpiacon a jóslásokkal ellentétes mozgások zajlanak évek óta. A Covid kezdetén sokan hitték, hogy a járvány lenyomja az évek óta tartó növekedést, sőt, gyakran lehetett hallani azt is, hogy a világméretű vírus okozta gazdasági válság majd kipukkasztja (akár világszerte) a nagyvárosok ingatlanpiaci lufijait.
Ezzel szemben azt láthattuk, hogy az ingatlanpiac pörög, sőt, bizonyos területeken (nagyvárosok agglomerációja, kertvárosi övezetek, falvak ingatlanjai, hétvégi telkek) egy-egy új növekedési görbe is indulóban van.
A jóslások egyetlen esetben állták meg a helyüket: az albérleti díjak, bérleti díjak csak csekély mértékben követték a folyamatos növekedést. Így aztán joggal mondható, hogy a befektetési célú ingatlanvásárlás ezen a ponton mélyen alulmúlhatta a várt hozamot.
Megéri akkor egyáltalán az ingatlanpiaci befektetés 2022-ben?
Az ingatlanpiaci befektetést azért tekinthetjük mégis megtérülőnek, mert bár a befektetés nem „hozza be” a várt összegeket, az ingatlan ára azonban mégis nő. Ez azt jelenti, hogy egy olyan értékálló tárgyba fektetheti a pénzét, ami garantáltan „kamatozik”, az értéke pedig infláció feletti értéknövekedést mutat. És ha jól választ ingatlant, akkor a befektetés értéke akár exponenciálisan is nőhet a későbbiekben.
Ha ingatlanbefektetésben gondolkodik, érdemes végiggondolnia a következő prognózisokat is:
- 2022-ben befejeződhet a Covid, ami az ingatlanárakat kilőheti
- a reálbérek növekedése egyenes arányban növeli az ingatlanárakat is
- a már meglévő családtámogatási rendszer mellé új támogatások és adókedvezmények érkeznek 2022-ben, ami növelheti a vásárlási lázat: nagy kereslet = nagy ár.
Nem akar mellélőni? Fektessen ezekbe!
A vírus alatt az emberek megtanulták értékelni a zöld környezetet, a home office-ba beletanult vállalatok többnyire támogatják az otthonról való munkavégzést a vírus után is, így a nagy európai városokhoz felzárkózva Magyarország falvai is keresettebbek lettek az ingatlanpiacon. Persze a legfontosabb a kertkapcsolat és a zöld övezeti környezet. Azonban, ha kis befektetéssel nagy növekedést akar a következő években, az agglomeráció ismeretlenebb területein kutasson.
Hosszú távon az új építésű, „zöld”, vagy alacsony energiaigényű lakások, házak értéke mutatkozik a legtartósabbnak. Ezekre igényelhetők a legjobb támogatások, és ezeket keresik a legtöbben az ingatlanpiacon!
Bár szó volt a faluról, ne feledkezzen meg arról, hogy a jó lokációnál nem csak a munkahelyek elérhetősége, belvárosba tartó tömegközlekedés számítanak, hanem a környék rendezettsége, a boltok, parkok, játszóterek közelsége is. Egy környék dinamikus fejlődését a fiatal családok tömeges megjelenése jelzi előre: lehet, hogy egy szegényes agglomerációban elbújó kis faluról van szó, földutakkal, de ahol a kismamák áramlanak a bolt és a játszótér között, ott hamarosan óvoda fog épülni. Ahol óvoda épül, ott bolt és fodrászat és cukrászda nyílik. Ahol szolgáltatóhelyek épülnek, ott parkot telepítenek, ahol parkot telepítenek, ott újabb családosok költöznek a környékre, és így tovább…
Mielőtt azonban leteszi a voksát egy befektetés mellett, érdemes a negatív kimeneteleket is fontolóra venni!