Miért olyan nehéz az ingatlanértékesítés, ha magunk csináljuk? Miért javasolt, hogy szakértőt vonjunk be egy ilyen (látszólag) egyszerű dologba, mint az ingatlan hirdetése, felbecslése? Körbejártuk a témát, sőt, alaposan bebarangoltuk – tartson velünk cikksorozatunkban!
Egy ingatlan értékének felbecslése sokrétű és nehéz feladat, éppen ezért megfelelő szaktudást és ismereteket igényel. Ahhoz, hogy ezek az üresnek tűnő szavak tartalommal is bírjanak, alaposan körbejártuk a témát, és úgy döntöttünk, részleteiben, de alaposan bemutatjuk Önnek, mi mindentől függ egy ingatlan értéke. Lokáció, lokáció, lokáció….
Eme cikksorozatunk első része az egyik legfontosabb kritérium egy ingatlan értékbecslése során, az ingatlan elhelyezkedése, magyarul a lokáció. Rengeteg különböző szempont alapján választja ki egy potenciális vásárló a következő otthonát, egy jó értékbecslőnek pedig tudnia kell forintosítani az egyes paramétereket. A helyszín például az egyik legfontosabb paraméter.
Miért fontos a lokáció az ingatlan értékbecslésénél?
A környék hangulata
Az, hogy milyen érzést kelt a potenciális vásárlóban az ingatlan környéke, az egyik legmeghatározóbb tényező az ingatlan értékesítése során. Mindig vannak híresen jó- és híresen kerülendő környékek egy városban. Éppen ezért egy ingatlanértékesítőnek tisztában kell lennie ennek a folyton változó közítéletnek az aktuális állásával. Tudnia kell, milyen tulajdonságok, lehetőségek számítanak előnyösnek, és melyek hátráltathatják az eladást. Legfőképpen pedig tudnia kell ezeket a körülményeket számokra átváltani.
Tömegközlekedés
Azt, hogy egy terület mennyire számít frekventáltnak, többek között a tömegközlekedés is meghatározza. Természetesen, mint oly sok más tényezőt, ezt is fontos és érdemes súlyozni, hiszen egy forgalmas belvárosi elhelyezkedésű lakásnak, valamint egy kis forgalommal bíró külkerületi ingatlannak ugyanaz a szélsőség lehet a veszte az ingatlanpiacon. Az egyik legoptimálisabb, ha legalább 2-3 különböző tömegközlekedési eszköz elérhető 5-15 percnyi sétával az ingatlantól. A nappali- és éjszakai tömegközlekedés egyaránt fontos tényező az ingatlan értékének felbecslésekor, függetlenül attól, hogy a potenciális vásárlónak van-e autója vagy egyéb gépjárműve.
Távolság a munkahelytől…
Egy jó ingatlanbecslőnek azzal is tisztában kell lennie, hogy a városban és annak közelében melyek a munkahelyekkel tömött területek, hiszen az ingatlan értékében ezek is hatalmas szerepet játszanak. Ha egy ingatlan több, mint egy órányi távolságra van (autóval vagy tömegközlekedéssel) a frekventált helyektől, az lassíthatja az eladását. Azonban egy mindkét fél számára kedvező árbecsléssel és jó értékesítő segítségével mégis vonzóvá tehető.
…és óvodáktól, iskoláktól
Az ingatlan értékét az is növeli, ha viszonylag rövid időn belül (gyalog, autóval vagy tömegközlekedéssel) elérhető több óvoda és iskola is. Ez ugyanis amellett, hogy választási lehetőséggel kecsegtet, biztonságot nyújt. Ezenkívül bizonyos terhektől is megszabadítja a (leendő) szülőket. Van, amikor fontos szempont, hogy akár egyedül is el lehet engedni a gyereket, mert a közelben van az iskola, és nem kell forgalmas kereszteződéseken átkelni. Máskor pedig pont az az előny, ha csend és nyugalom van a környéken – még akkor is, ha cserébe hozni-vinni kell a gyereket.
Az infrastruktúra
Az ingatlan környékén lévő utak állapota, minősége, járhatósága, az elkerülőutak megléte (forgalmas időszakokra tekintettel), valamint a bevásárlóközpontok, drogériák és élelmiszerüzletek száma és elhelyezkedése mind-mind hozzátesz egy ingatlan értékéhez.
Természetesen a negatív dolgok el is vesznek az ingatlan vélt vagy valós értékéből – éppen ezért érdemes olyan szakembert bevonni az értékbecslésbe, aki tisztában van vele, mivel ellensúlyozhatja a negatívumokat annak érdekében, hogy a lehető legoptimálisabb árat tudja megadni az eladni kívánt ingatlannak.