Az értékbecslés nem olcsó, és egy ingatlan adásvétele során amúgy is elég költsége van az embernek. Muszáj erre még az értékbecslést is rátenni? Értékbecsléssel, vagy értékbecslés nélkül? Cikkünkben most megmutatjuk, mikor ajánlott, és mikor felesleges pénzkidobás!
Számtalan esetben lehet szükség értékbecslésre, legyen szó öröklésről, hitelezésről, vagy éppen egy felülvizsgálat alkalmával. Az értékbecslés segít reálisan megítélni az ingatlan árát, így eladóként, és vevőként is megannyi bosszúságtól megóvhatja Önt. De minden esetben szükség van rá?
Mit jelent az értékbecslés?
A független értékbecslő feladata, hogy a piacot ismerve, az ingatlan egyedi sajátosságainak figyelembevételével egy reális, és objektív árat állapítson meg. Az értékelést végző a személyek nem vesznek részt minden ingatlan adás-vételi folyamatban, ezért semmilyen érdekük nem fűződik az ingatlan értékéhez, kívülállóként tudnak valódi, szakmai segítséget nyújtani.
Sokan úgy gondolják, hogy az értékbecslő csak a vásárlót segíti, pedig az eladónak is jelentős mértékben megkönnyítheti a munkáját. A következőkben megvizsgáljuk az értékbecslő munkáját eladói, és vásárlói szemszögből is.
Az eladói „értékbecslés“ leggyakoribb hibái
Tegyük fel, hogy Önnek van egy ingatlana, amit szeretne jó áron eladni. Van, aki ingatlanügynök segítségével, van, aki pedig saját maga próbálja értékesíteni a piacon. Eladás előtt a legtöbben tájékozódnak a hasonló tulajdonságokkal rendelkező ingatlanok áráról, majd ezeket összevetve állapítanak meg egy kínálati árat, ami gyakran magasabb a piaci értéknél.
Az irreálisan magas árat az eladók két dologgal magyarázzák:
- az alku belekalkulálása az árba,
- a másik pedig, ha túl magas az ár még engedhetünk.
Sokan tudatosan magasabb áron hirdetik meg az ingatlant, szerencsét próbálva, vagy éppen beleszámítják az alku során elvesztett összeget is. Ez a stratégia legalább annyi bukási lehetőséget hordoz magában, mint amennyi nyereséget. Ha az ingatlan hosszú ideje van meghirdetve, túl magas áron, a vevők egy idő után „megismerik” a hirdetést. Ezáltal nem, hogy vonzóbbá válna az eladó kínálata, inkább kikerülik azt, hiszen egyértelmű számukra, hogy valami nem stimmel. Ezután, ha árat csökkent, akkor az érdeklődőknek azonnal az lesz a gondolata, hogy baj van a lakással, azért nem sikerült eladni. Az is lehet esetleg úgy gondolják, fog az még tovább csökkenni, ezért nem érdemes most lecsapni rá.
Jelenleg a piac érzékeny a kereslet lanyhul, ahogy erről a portfolio.hu is beszámolt és erős visszaesés mutatkozik, érdemes ilyenkor megkockáztatni azt, hogy rossz áron hirdetünk?
Miért éri meg értékbecslést kérni az eladónak?
Egy független értékbecslő gyorsan megállapítja az ingatlan értékét, annak elhelyezkedését a piacon, így Ön reális áron hirdetheti meg otthonát, gyorsabban értékesítheti azt. A pontos értékmeghatározás nem csak a magas árazástól, de az áron alul történő értékesítéstől is megóvhatja a tulajdonost, ezáltal könnyen lehet, hogy milliókat keres vele. Értékbecsléssel, vagy értékbecslés nélkül, döntse el Ön, vagy Kérjen ajánlatot értékbecslésre!
Folytatjuk… A következő cikkben megtudhatják mikor NEM érdemes értékbecslésre költeni!