A szigorodó Uniós szabályoknak köszönhetően 2022-től a jelzáloggal fedezett ingatlanokat évente újra kell értékelni, melyben nagy segítségre lesznek az automatizált értékbecslési modellek (programok). Ideáig ugyanis a bankok úgynevezett indexálással követték az ingatlan érték változásokat. Ezentúl viszont egyes pénzintézetek egy automata ingatlanértékelési módszerre bíznák, ennek oroszlánrészét. Felvetődik tehát a kérdés, hogy mennyire szakmai és mennyire lehet körültekintő egy automata értékbecslés?
Mit mond erről a szakma?
Előszőr az EVS (European Valuation Standards – Európai Értékelési Szabványok) 2016-os kiadásában találkozhatunk, az automatizált értékbecslési modellek fogalmával (Automated Valuation Models – AVM). A rendszernek két előnye van, az egyik a gyorsaság, és hatékonyság-amely a költségek és az idő csökkentésére vannak hatással. Egy másik ok pedig az információk tárolásának, a kezelésének és elemzésének a javítása.
Az egyediségből adódóan az ingatlanokat szokatlan funkciók jellemzik, amelyek jelentős mértékben befolyásolják az értéküket, így a modellek alkalmazása torzított eredményekhez vezethet. Az AV eredmények minőségét döntően az algoritmusok, az alapul szolgáló ingatlan és a piaci adatbázis minősége határozza meg.
Azonban a félreértések elkerülése érdekében, az AVM-ekkel értékelt ingatlanokat általában nem ellenőrizték, sem belül, sem kívül (nem volt helyszíni szemle). Így az ilyen értékbecslések nem lesznek az EVS-nek megfelelőek, akkor sem, ha az értékbecslési folyamatot egy értékbecslő támogatta.
2018-ban a bécsi Property Forum konferencia szakértői is felvetették ezt a témát, hogy kiválthatják-e a robotok az értékbecslőket: Szinte egyöntetű volt a szakértők válasza, miszerint a robotok miatt valóban megszűnhetnek munkahelyek, ugyanakkor új munkakörök is létrejöhetnek. Hosszabb távon a digitális segítség inkább kiegészítő funkciót láthat el, de ki nem válthatja azt. Persze az automatizációra szükség van, hiszen a hatékonyság és időhiány miatt is elengedhetetlen a technológia segítsége. Nemzetközi viszonylatban viszont akadnak vélemény különbségek.
És mi a helyzet Magyarországon?
Nálunk az az álláspont, hogy az automatizációra szükség van, hiszen az értékbecslőknek korlátozott a kapacitásuk. Így szükséges a segítség, azonban a tranzakciós adatok nem elég transzparensek.
Tehát kiválthatják-e a robotok az értékbecslőket?
Az látható, hogy szükséges az automatizáció, és az értékbecslőknek meg kell adni a munkájukhoz minden digitális támogatást. Ez viszont csak akkor válik a köz javára, ha van egy átlátható, könnyen kezelhető adatbázis, melyhez az értékbecslők szabadon hozzáférhetnek. Ellenkező esetben eltérő vélemények és értékek alakulnak ki, melyeket tényszerűen csak egy független értékbecslő képes megítélni. Így hosszútávon a magyar piaci viszonyok szerint csak felértékelődhet egy szakértő munkája. Hiszen a robotok csak az egyszerűbb piacra jellemző ingatlanok értékbecslésére alkalmasak, vagy az érték indexálására, melyet gyors és költséghatékony módon képesek elvégezni. Az értékbecslőknek azonban továbbra is megmarad az érdemi munka!
Ha Ön mégis gyors piaci értékmeghatározást szeretne kattintson ide!