Az ingatlan értékbecslését számos tényező befolyásolhatja. Némelyik magától értetődő, azonban vannak olyan tényezők is, amelyek felett rendszeresen elsiklik egy hétköznapi ember, talán csak utólag döbben rá, hogy valóban fontos szempont lett volna. Ilyen például a szomszédság…
Cikksorozatunk korábbi részeiben már alaposan megtárgyaltuk, hogyan befolyásolja az ingatlan értékét annak elhelyezkedése, állapota, valamint az ingatlanpiac aktuális helyzete. Most azonban ennél is közelebbről vizsgáljuk nem csupán az eladni kívánt ingatlant, de annak közvetlen környezetét, a szomszédokat is.
Az összeszokott lakóközösség
Abban az esetben, amikor egy összeszokott lakóközösségből távozik valaki, fontos, hogy ügyeljen rá: a következő tulajdonos is könnyedén beilleszkedjen majd. Persze, ehhez maga a lakóközösség is kelleni fog. De egy elfogadó, udvarias és emberséges lakóközösség akár az ingatlan árát is képes emelni. Egy folyamatosan áskálódó, problémát kereső (és találó) lakóközösségbe nehezebb lesz új lakót találni, ezt esetleg az ingatlan árának csökkentésével lehet és kell kompenzálni.
Az, hogy ez milyen mértékben valósul meg, nagyban függ ismét az ingatlan elhelyezkedésétől. Míg egy kertvárosi részen könnyű túllendülni a kellemetlen szomszédságon a kényelmes távolságok miatt, addig egy belvárosi gangos társasházban ez szinte megvalósíthatatlan.
A békés együtt élők
Az idilli állapotnak 2 része létezik, mindkettő alaposan megdobhatja az ingatlan értékét.
- Az egyik eset, amikor mindenki tiszteletben tartja a másik szükségleteit, és megérti a szükséges tevékenységekkel járó zajokat, érdeklődik, köszön, esetleg udvariasan cseveg is néhanap.
- A másik eset az, amikor mindenki kölcsönösen a maga dolgával törődik, és ha tudja előre, hogy bármilyen zavaró zajjal vagy fényhatással járó munkálatokat végez, bulit rendez, esetleg a szokottnál tovább és többen tartózkodnak majd a kertben, ami késő este zavaró lehet, azt jelzi időben a szomszédok felé.
A patthelyzet
Új építésű lakások esetén nehézkes megítélni a szomszédi viszonyokat. Hiszen például egy új építésű lakóparkban vagy társasházban még nincs kialakult lakóközösség. A tulajdonosok egy teljesen heterogén vásárlói rétegből érkeznek, és majd csak később kovácsolódnak lakóközösséggé. Ebben a helyzetben sajnos benne van az a rizikófaktor is, hogy lesznek egymás közt konfliktusok, vitás helyzetek, de ahogy az idilli viszonyra, úgy erre sincs garancia.
A szomszédjogok
Sokakban az a tévhit él, hogy a saját tulajdonában lévő ingatlanban – helyezkedjen az el bárhol – azt csinál és akkor, amit és amikor szeretne. Ez azonban, ha belegondolunk, teljességgel élhetetlen helyzet lenne. Legyen szó akár sorházról, társasházról vagy lakóparkról. Éppen ezért bizonyos törvényi szabályozások vonatkoznak minden ingatlanhasználóra, tulajdonosra, a szomszédokkal való békés együttélés érdekében. Erről bővebben a cikksorozatunk következő részében foglalkozunk majd.
Jó szomszédnak jó a szomszédja is, Kinek rossz a szomszédja, annak sok a gondja. (magyar közmondás)
Amennyiben bizonytalan abban, hová sorolná ingatlanja környékén a lakóközösséget. Esetleg abban, hogy ez milyen irányban és mértékben befolyásolhatja eladni kívánt ingatlanjának értékét, mindenképpen azt tanácsoljuk, hogy keressen fel egy ingatlan értékbecslő szakembert, aki szakmai tapasztalataival és tudásával megkönnyítheti az értékbecslés folyamatát.