Az alku minden ingatlan vásárlása esetén részét képezi a végső ár megbeszélésének, ezzel pedig jellemzően mind az eladó, mind pedig a vevő előre kalkulál. Az utóbbi időben azonban ennek mértéke igencsak nagy változáson esett át, ezért összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Ha valaki ingatlant ad el, nem kérdés, hogy a lehető legjobb árat szeretné érte kapni, míg vevőként természetesen a spórolás a legfontosabb szempont, mielőtt aláírásra kerülne a szerződés. Éppen ezért olyan fontos beszélni arról, mit is jelent az alku így 2022. év végén.
Mi is az az alku?
Az alku egy bizonyos összeg, amely az irányárból faragható le. Ha van egy eladó ingatlan egy a tulajdonos által megszabott irányárért meghirdetve, a komoly érdeklődőknek lehetősége nyílhat valamennyit alkudni ebből az összegből – jellemzően lefelé, de előfordul, hogy fölfelé ígérnek.
Növekedést mutat az alku mértéke
Az Otthon Centrum 2022. októberi jelentéséből az derül ki, hogy az alku mértéke a Covid ideje alatt határozottan nőtt, most pedig ismét emelkedést mutat. A legnagyobb mértékben a családi házaknál történtek változások, de kivétel nélkül az összes település- és ingatlantípus esetében kimutatható némi emelkedés. A használt családi házak esetében az alku mértéke 2,6 %-ról indul és akár a 10%-ot is elérheti. Ez például egy 40 millió forintos ház esetében akár 4 millió forint is lehet. A panelek esetében ugyanez az arány 1,9%, a téglalakások esetén pedig 0,8 százalék emelkedés volt tapasztalható. Legutóbb a Covid járvány idején lehetett hasonlóval találkozni, most pedig újra érdemes vásárlóként szétnézni a piacon.
Mi a helyzet az egyes településekkel, régiókkal?
Természetesen az alku mértéke függ attól is, pontosan hol található az ingatlan. A lista elején a megyei jogú városok és a 25 ezer főnél kisebb települések szerepelnek, közvetlenül követik őket az agglomerációban levő települések, valamint a budai oldal is.
Mit érdemes tudni az alkuval kapcsolatban?
Nagyon fontos, hogy mielőtt alkuba bocsátkozna valaki vevőként, mindenképpen legyen alapos és körültekintő a környékbeli, hasonló ingatlanok áraival. Így ugyanis könnyedén felmérhető, hogy megfelelő-e a kapott árajánlat, valamint az is, hogy mekkora mértékben férhet bele az alku az eladó részéről. Mérvadó lehet e téren mindezeken felül az is, hogy miért került eladósorba az ingatlan, vagy mennyire sürgős számára az eladás.
Általános szabály továbbá, hogy a készpénzes vevők többet tudnak alkudni, így nekik jóval nagyobb az előnyük ezen a piacon. Őket követik a hitelképes vásárlók, akik esetében ugyan várni kell a kifizetésre, a folyósítást követően mégis van lehetőségük alkudni a megadott összegből.
Mikor nincs esély az alkura?
Bár ritka eset, de vannak olyan tulajdonosok, akik nem irányárat, hanem fix árat adnak meg, és már a hirdetésben egyértelműen leszögezik, hogy nem kívánnak élni az alku lehetőségével. Ilyenkor minimális az esély az engedményre, ám ezek cserébe jellemzően reálisan beárazott ingatlanok.
Vevőként veszíthet is az alkuval, ha több érdeklődő is van az ingatlanra. Még a jelen helyzetben is előfordul, hogy valaki fölé ígér a meghirdetett árnak, ezért, ha a kinézett ház vagy lakás tényleg szerelem első látásra, és sehol máshol nem tudja elképzelni az életét, akkor nem biztos, hogy érdemes túl sokat alkudozni.
Az alku egy komoly dolog ingatlan eladás esetén. Mindenféleképpen tájékozódjon az ingatlan reális áráról, kérjen rá értékbecslést, és az adott szituációt okosan felmérve döntsön, akár eladóként, akár vevőként vesz részt a folyamatban. Az alku egyik legfontosabb szabálya, hogy a végén mindkét félnek ugyanolyan jó legyen!