Megéri saját lakást venni? Ma Magyarországon saját lakáshoz jutni szinte lehetetlen feladatnak tűnik. Az árak az egekben vannak, hosszú évekre hitelt felvenni pedig nagyon bátor lépés egy ilyen bizonytalan gazdasági helyzetben. De mégis hogyan érhet el végre az albérlet világából a saját otthona küszöbéig? És megéri-e egyáltalán?
A saját tulajdonú ingatlannak számtalan előnye van egy albérlettel szemben; az ember saját kedve szerint alakítja, dekorálja, hitel esetén a törlesztőrészlet akár alacsonyabb is lehet, mint az albérleti díj, és a végén mégis csak miénk lesz a lakás. Nem utolsó szempont az sem, hogy az ingatlanárak még mindig emelkednek, így a lakás továbbra is jó befektetésnek számít.
De mit mond most a piac, és mit mondanak azok, akik első saját lakásukat keresik? Hogy alakulnak a lakáspiaci statisztikák?
Kellene – de miből?
A K&H tavalyi felméréséből kiderül, hogy jelentősen nőtt a 30-59 évesek körében azok aránya, akik úgy látják, hogy saját erőből nem sok esélyük van lakáshoz jutni. Ezzel ellentmondó adat, hogy az elmúlt négy évben 64 százalékról 75 százalékra nőtt a korosztály esetében azok száma, akik saját ingatlannal rendelkeznek.
A lakással nem rendelkezők 52 százaléka ugyanakkor azt mondta, hogy nincs esélye saját lakáshoz vagy házhoz jutni, hacsak nem örököl vagy kap ajándékba. Egy évvel korábban még a válaszadók 44 százaléka, 2021 harmadik negyedévében pedig 42 százaléka nyilatkozott így. Ennek ellenére mégis a megkérdezettek többsége érzi úgy, hogy mielőbb lakástulajdonossá kellene válnia. Ennek oka jellemzően az albérletek magas ára, a kiszolgáltatottság, sok esetben pedig az, hogy nem akarnak albérletben családot alapítani. Később, ha tovább akarnak költözni gyerekkel már sokkal nehezebb új lakást találni.
Megéri az albérlet?
Ez egy igen összetett kérdés. Budapesten átlagosan 250 ezer forint volt a bérleti díj február közepén, de Székesfehérváron és Debrecenben is átlépték a 200 ezer forintos átlagértéket a bérleti díjak. Komoly összegek ezek, ám nem szabad megfeledkezni arról, hogy ebben az esetben nincs szükség önerőre, ami hatalmas előny a vásárlással szemben. Például egy 25 millió forintos hitelfelvétel és 35,75 millió forintos ingatlanár mellett több mint 10 millió forintnyi önerővel kell rendelkezni.
A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy sokan még olcsóbb bérleti díjak mellett is beleugranak olyan hitelekbe, amelyek törlesztése komoly nehézséget okoz, csak azért, hogy saját ingatlanban élhessenek. Annak ellenére, hogy az átlagos futamidő 20-30 év is lehet, mire lejár a törlesztési idő és a banknak addig jelzálogjog bejegyzése van.
Magyarország vs. külföld
Nyugatabbra haladva az látható, hogy egyre többen az albérlet mellett teszik le a voksukat a hitelre vett lakással szemben. Ennek alapvetően 2 oka van:
- Sok országban az emberek sokkal kevésbé röghöz kötöttek, mint a magyarok, sokan akár többszáz kilométerre is költöznek például egy jobban fizető munka kedvéért.
- Máshol is magasak az ingatlan árak a fizetésekhez képest, cserébe viszont sokkal egyszerűbb önkormányzati lakáshoz jutni. Vagyis ebben az esetben nem feltétlenül éri meg a saját lakás vásárlása és a hitel felvétele.
Összességében nagyon nehéz arra válaszolni, megéri-e most saját lakásba fektetni annak, akinek nem áll a rendelkezésére teljes összeg. Számtalan egyéni paraméter lehet befolyásoló tényező az adott lakás jellemzőitől kezdve az életkoron és jövedelmen át a jövőbeli tervekig. Más a helyzet, ha valaki az adott városban, városrészben szeretne letelepedni, családot alapítani. Megint más, ha egyetemistaként kell egy hely, ahol a tanulmányok végéig lakni fog.
Mindenkinek egyénileg kell mérlegelnie azzal kapcsolatban, hogy melyik opció mellett teszi le a voksát. Akinek van egy kis összegyűjtött alapja, gondolkozhat hitelfelvételben. Azonban mindenféleképpen érdemes alaposan körüljárni az ajánlatokat. A jelen helyzetben az is teljesen érthető, ha valaki az albérletben maradna, hiszen ebben az esetben csak a havi bérleti díj terheli őt, hosszú távú elkötelezettségek nélkül.
Erre nincs általános tanács, abban viszont tudunk segíteni, hogy ha a vásárláshoz el kell adnia meglévő ingatlanát, vagy a kinézett lakás ár-érték aránya kérdéses, akkor keressen fel minket bátran. Objektív, szakszerű értékbecsléssel támogatjuk, hogy reális adatok alapján tudjon döntést hozni, hiszen 10-20-30 évre elköteleződni nem kis kihívás!