Az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlanok eladása során nagyon sok meglepetés fordulhat elő, amely a vevő és az eladó oldalát egyaránt érinti. Ha egy háznak, lakásnak vagy nyaralónak több tulajdonosa van, egyformán birtokolnak jogokat a tulajdon használatára, azonban egyikük sem sértheti a többiek jogait. De miről is van szó pontosan?
Az osztatlan közös tulajdonról szóló sorozatunk 1. részét itt olvashatja
Honnan lehet tudni, hogy osztatlan közös tulajdonról van szó?
Egy megvásárolni kívánt ingatlannal kapcsolatban mindig érdemes előzetesen tájékozódni, mielőtt bármiről is szerződne. Ennek része a tulajdoni lap lekérése is, amelyet a kezében tartva rögtön ki tudja deríteni, hogy osztatlan közös tulajdonról van-e szó. Például túl sok tulajdonosa van az ingatlannak. A helyszínen pedig árulkodó jel lehet, hogy több részre osztott a telek, vagy több lakrész látható az ingatlanon. Amennyiben erről nem bizonyosodik meg időben, sajnos kellemetlen meglepetések érhetik később.
Eladható az osztatlan közös tulajdon?
Természetesen igen! Bár ez nem annyira egyszerű, mint például egy egyetlen tulajdonossal rendelkező ház eladása kapcsán. Először is a Polgári Törvénykönyv értelmében a többi tulajdonostársnak elővásárlási joga van! Ez azt jelenti, hogy nem adható el senkinek úgy az ingatlan, hogy nem kérdezi meg erről a többi érintettet. Ha a tulajdonos olyan vételi ajánlatot kap, amely számára nagyon kedvező és amelyet elfogadna, nem teheti ezt meg azonnal. Még a tényleges elfogadása előtt köteles az ajánlatot teljes terjedelemben közölni az elővásárlásra jogosulttakkal. Amennyiben a többiek nem élnek az elővásárlási jogukkal, a szerződést meg lehet kötni. Ez az ideális eset.
Ám amennyiben ennek a törvénynek az egyik tulajdonos nem tesz eleget, az így megkötött szerződés az elővásárlási jog jogosultjával szemben hatálytalan.
Még rosszabb lehet a helyzet, ha a sok tulajdonos közül valaki külföldön él, vagy csak nem elérhető. Így megnehezedik a lemondó nyilatkozat beszerzése, vagy időben eltolódik. A legrosszabb, ha az osztatlan tulajdon még mező-, vagy erdőgazdasági területnek minősül. Ilyenkor jóval több az adminisztráció, és az adásvételit 60 napra még az Önkormányzatnál is ki kell függeszteni.
Milyen nehézségek jelentkezhetnek, vételnél?
Ha a vevő banki hitelt vesz fel a vásárláshoz, akkor a pénzintézetek rendszerint szigorú feltételeket szabnak a hitelezéssel kapcsolatban, például elvárják az ügyvéd által ellenjegyzett használati megosztási megállapodás meglétét, így ezt mindenképpen célszerű előre elkészíttetni annak érdekében, hogy a tulajdonrész piacképes legyen.
Ez alapvetően is szükséges a tulajdonostársak között, ezen felül a hitelezésnél is jól jöhet. Osztatlan közös tulajdon esetén ugyanis minden tulajdonostárs az egész ingatlan használatára jogosult, így a használatot a tulajdonostársaknak célszerű írásbeli megállapodással rendezni. Ez a szóban forgó szerződés rögzíti, hogy az ingatlan mely részének használatára melyik tulajdonostárs jogosult, de a közösen használt részekről is nyilatkozhatnak. Ilyen lehet például az autóbeálló, kerti tároló, padlás… Javasolt továbbá rögzíteni azt is, hogy az egyes tulajdonostársak rendelkeznek-e önálló közüzemi mérőórákkal, vagy ennek hiányában mi alapján történik az elszámolás.
Milyen hátrányai vannak az osztatlan közös tulajdonnak?
Ha valaki tulajdonrészt szerez egy osztatlan közös tulajdonban, az számos kötelezettséggel jár. Egyrészt ugyanis beleegyezés szükséges szinte mindenhez, ami az ingatlannal, annak átalakításával vagy újításával kapcsolatos. Másrészt elengedhetetlen a pontos dokumentáció. Hiszen ez nagyon fontos lehet például a közművek bejelentése és az azokkal kapcsolatos költségek fizetése esetén. Mindezeken felül, ha valamilyen módon profitot termel az ingatlan, a tulajdoni hányaduknak megfelelően mindenkit megillet a bevétel a befolyt összegből.
Végül, de nem utolsósorban az osztatlan közös tulajdonú ingatlan eladási ára érthetően alacsonyabb, mint egy különálló ingatlané, ami saját tulajdoni lappal rendelkezik.
Természetesen eladható az osztatlan közös tulajdon, de nagyon fontos, hogy minden esetben megfelelően tájékozódjon szerződéskötés vagy ajánlattétel elfogadása előtt.