Az osztatlan közös tulajdon sokak esetében kizáró tényező lehet, amikor ingatlan vásárlásáról van szó. Azonban a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, mit jelent ez a kifejezés, és mivel jár ez egy ház vagy lakás értékesítése esetén.
Mi is az osztatlan közös tulajdon?
Röviden fogalmazva azt mondhatjuk, hogy ha egy adott ingatlannak vagy ingatlanrésznek több tulajdonosa van, és minden egyes része olyan arányban oszlik meg a tulajdonostársak között, amilyen arányban a tulajdonjoguk fennáll, akkor osztatlan közös tulajdonról van szó. Ilyen esetben a tulajdonosok mindegyike jogosult az ingatlan használatára. Azonban ezt a jogot egyikőjük sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a tulajdonukhoz fűződő törvényes érdekeinek sérelmére. Az osztatlan közös tulajdon minden esetben egy tulajdoni lapon és helyrajzi számon kerül rögzítésre.
Haszon és költségek osztatlan közös tulajdon esetén
Gyakran merül fel a kérdés, hogy vajon mi történik abban az esetben, ha az osztatlan közös tulajdonban levő ingatlan valamiféle hasznot termel. Például, ha bérbe adják, akkor a befolyt összeg a tulajdonostársakat a tulajdoni hányaduk arányában illeti meg. Ám fontos hozzátenni azt is, hogy ugyanilyen arányban terhelik őket a fenntartással kapcsolatos költségek is. Összesítve, tehát az ingatlanból származó előnyök és hátrányok arányos illetik a tulajdonosokat.
Osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlan adásvétele
A legnagyobb fejtörést általában ezeknek az ingatlanoknak az adásvétele szokta okozni, ugyanis számos dologra kell ilyenkor odafigyelni. Nehezíti a helyzetet például az, ha az eladó nem említi előzetesen, hogy osztatlan közös tulajdonról van szó. Ez azonban látszik a tulajdoni lapon, így érdemes erről minél előbb megbizonyosodni abban az esetben, ha komolyak a szándékaink. Nehézséget okozhat mindez továbbá abban az esetben is, ha mindegyik tulajdonosnak korlátlan használati joga van, vagy ha közösek a mérőórák. Például, ha az egyik fél nem fizeti a közműveket, akkor ki kell fizetni azt a tartozást is, ellenkező esetben ugyanis kikapcsolásra kerül a víz és a villany az egész ingatlanban. A hitelképességet is befolyásolja, ugyanis a bankok szigorú feltételeket szabnak az ilyen ingatlanok hitelezésével kapcsolatban.
Lényeges tudni azt is, hogy a tulajdonostársaknak elővásárlási joga van! Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy ha meghirdeti az ingatlant, akkor a piaci ajánlatot el kell vinni a tulajdonostársaknak is. Ha élni kívánnak az elővásárlás jogával, akkor a potenciális vevőjelölt tulajdonostársnak pontosan ugyanazokat a feltételeket kell megadnia, mint amit a piaci vevőtől kapott volna.
Mit jelent a dologösszeség?
Ha osztatlan közös tulajdonú ingatlan van a birtokában, azonban nem szeretné külön értékesíteni például az ide tartozó házat vagy lakást a garázzsal együtt, akkor megoldás lehet a dologösszeség létrehozása. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben egyszerre szeretné értékesíteni a lakást és a garázst is, akkor ugyan van elővásárlási joga a másik tulajdonosnak, ám csakis egyben veheti meg a két ingatlant.
Az osztatlan közös tulajdon megszüntetése
Ez az állapot megszüntethető, ám szigorú szabályok vonatkoznak rá. A 2021. január 1-én hatályba lépett törvény csak a termőföldeken fennálló osztatlan közös tulajdont érinti, amelynek célja az elaprózódott birtokviszonyok megszüntetése volt, így támogatva a hatékonyabb és gazdaságosabb művelést. Ez a földeken fennálló osztatlan közös tulajdon felszámolásának 3 módját teszik lehetővé:
- megosztással
- az ingatlan egyetlen tulajdonostárs tulajdonába vétele útján,
- vagy rendkívüli esetekben az ingatlan kisajátítása révén.
A megosztásnál alapvető fontosságú szabály, hogy minden földrész jól kihasználható, értékesíthető maradjon.
A fentiekből látható, hogy egy igen összetett dologról van szó függetlenül attól, hogy valaki tulajdonosa egy osztatlan közös tulajdonú ingatlannak vagy éppen szeretné megvásárolni azt. Ám ettől semmiképpen nem kell megijedni, hiszen minden esetben létezik megfelelő megoldás, csupán egy kis informálódás szükséges.
Korábban már írtunk az osztatlan közös tulajdonról egy cikksorozatot, melyet ide kattintva olvashat! A következő cikkünkben tovább folytatjuk a témát!