• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez

  • Bemutatkozás
  • Szolgáltatások
    • Ingatlan értékbecslés
    • Tárgyi eszközök értékbecslése
    • Értékhelyesbítés
    • Ingatlan igazságügyi szakértés
  • Referenciák
    • Térkép
    • Vélemények
    • Továbbképzések
  • Árak
  • GYIK
    • Értékbecslés menete
    • Értékbecslés dokumentumai
    • Fogalmak az EVS 2003 alapján
  • Blog
  • Kapcsolat
  • Nav Social Menu

    • Phone
Főoldal / Blog / Szomszédjogok – törvényi szabályozások, amikkel minden konfliktus rendezhető

Lakatos Ferenc / 2020.09.22.

Szomszédjogok – törvényi szabályozások, amikkel minden konfliktus rendezhető

szomszédjogok

A szomszédokkal való jó vagy rossz kapcsolat kihat mindkét fél mindennapi életére, de ezen túl is nyúlik – amikor valaki eladná az ingatlanát, bizony a szomszédi viszony is beleszólhat az árba. A szomszédjogok tényezőivel jó tisztában lenni, hogy elsimíthassuk a vitás helyzeteket.

A folyamatos konfliktushelyzet egyik félnek sem tesz jót hosszú távon. Persze van az úgy, hogy mindenki a maga dolgát érzi igaznak, a maga sérelmét jogosnak. Az ilyen vitás helyzetekre azonban többnyire törvényi szabályozás vonatkozik, pontosan azért, hogy legyen egy külső, nagyobb erő, amely világossá teszi a szabályokat, amik szerint a lakóközösségi életet élni kell. Ebben az esetben mindegy, hogy tulajdonosok vagy bérlők kapnak hajba, hogy kertváros vagy panelház az események helyszíne, a szomszédjogok mindenkire egyértelműen és határozottan vonatkoznak. Lássuk a leggyakoribb problémákat – hiszen ezek az értékbecslés során is fontosak lehetnek!

Szükséges zajkeltés

Szükséges vagy indokolt zajkeltés címen kategorizálja a törvény azokat a zajokat, amelyek elengedhetetlenek egy-egy tevékenység elvégzéséhez. Ilyen például a legtöbb felújítással, lakberendezéssel-, valamint a gyermekneveléssel járó zaj. De ide tartoznak a különböző kertépítéssel- és zöldterület-fenntartással járó zajok is. Fontos kiemelnünk, hogy még az indokolt zajkeltés mértéke sem érheti el a jogszabályban meghatározott maximumot, mely a környezeti zaj- és rezgésterhelési határértékek megállapításáról szóló 27/2008.(XII.3.) KvVM-EüM együttes rendeletben az alábbiak szerint alakul, attól függően, hogy az ingatlan hol helyezkedik el, valamint, hogy nappal vagy éjszaka történik a zajkeltés:

Zajtól védendő területHatárérték (LTH) az LAM megítélési szintre (dB) nappal 06-22 óraHatárérték (LTH) az LAM megítélési szintre (dB) éjjel 22-06 óra
Üdülőterület, különleges területek közül az egészségügyi területek4535
Lakóterület (kisvárosias, kertvárosias, falusias, telepszerű beépítésű), különleges területek közül az oktatási létesítmények területe, a temetők, a zöldterület5040
Lakóterület (nagyvárosias beépítésű), a vegyes terület5545
Gazdasági terület6050
forrás: netjogtar.hu

Szükségtelen zajkeltés

szükségtelen zajkeltés

Ebbe a kategóriába tartozik minden olyan zajkeltés, ami csupán a tulajdonos/bérlő szórakoztatására szolgál. Ilyen lehet például a hangos zenehallgatás, a házibuli, a kihangosított videojáték, a jogszabályban megszabott időkereten túllépő tűzijáték, de még egy zajosabbra sikerült társasjáték est is.

Olyan zajok is beletartoznak ebbe a kategóriába, amelyekre elsőre nem is gondolnánk: a ház előtt parkoló autó/motor riasztójának hangja (amennyiben indokolatlanul riaszt, pl. műszaki állapotból kifolyólag), vagy a jármű működésével járó hanghatások. Szükségtelen zajkeltést szándékosan és óvatlanul is okozhatunk, a cél viszont minden esetben az, hogy ezt a megfelelő módon kezeljük szomszédainkkal és viszont.

Lármás társasházak

A társasházak, panellakások és ikerházak egyik legnagyobb problémája a közös falrész. Van, hogy a szigetelés nem megfelelő, emiatt minden apró zaj áthallatszik. Sajnos az is megesik, hogy a szomszédunk egyáltalán nem zavartatja magát – meg sem próbál odafigyelni a hangzavar mértékére.

Természetesen egyik szituáció sem csak fekete vagy fehér. Könnyen lehet, hogy a szomszédunk nincs tudatában annak, mennyire áthallatszik minden, vagy épp nem szándékosan zajong, csupán kisbabát/kölyökkutyát nevel, akiknek sajnos valóban vannak lármás időszakai. Egy szorosan összezárt közösségben, mint egy panel- vagy társasházban az ilyesmit illik előre jelezni a szomszédok felé, azonban ennek elmaradása sem lehet ok az azonnali marakodásra.

A felmerülő konfliktusokat először mindig szép szóval, türelemmel próbáljuk rendezni. Jelezzük a másik fél irányába, hogy a zaj, ami az otthonából kiszűrődik, túl hangos, régóta tart, vagy a nem megfelelő időben (korán reggel, késő éjjel stb.) történik, lehet-e, tud-e ezen változtatni. Amennyiben a kérésünk, figyelmeztetésünk ellenére sem történik jelentős változás, úgy első körben nézzünk utána, van-e a társasháznak saját, belső házirendje, szabályzata. Ezt ugyanis minden bérlő és tulajdonos egyaránt elfogadta. A társasház saját házirendje akár azt is megszabhatja, hogy a lakóegységekben milyen felesleges zajkeltés kategóriába tartozó tevékenységeket lehet végezni. Sőt, akár külön időintervallumot is megszabhat rájuk.

Amennyiben a társasháznak nincs saját házirendje, úgy érdemes az adott kerületi önkormányzat, vagy a Budapest Fővárosi Önkormányzat által kibocsátott rendeleteket átböngészni, hogy érvekkel támaszthassuk alá panaszunkat. Társasházi zajkeltés esetén nagy segítség lesz a 2012. évi II. , szabálysértésekről szóló törvény.

Problémák a kertes házak közt

Kertes házakkal teli, kertvárosi övezetekben gyakoribb példa a csendháborítás problémája. Legtöbbször a különböző kerti tevékenységekkel járó zajok. Szerencsére erre már van konkrét szabályozás. A lakók nyugalmának érdekében a kertépítéssel és zöldterület-fenntartással kapcsolatos zajkeltő tevékenységek (mint a fűnyírás, kerti traktor működtetése, motoros fakivágás, flex vagy dekopír fűrész, betonkeverő használata stb.) az alábbiak szerint végezhetők:

  • munkanapokon 7:00 – 20:00
  • szombaton, valamint jogszabály által pihenőnapnak minősített napokon 9:00 – 12:00, illetve 15:00 – 18:00 között.

Azonban vasárnap és munkaszüneti napokon ilyen tevékenység nem végezhető.

A kertes házak között, kiváltképp, ha telekszomszédokról van szó, gyakori probléma az egyik kertből a másikba átlógó növényzet. Amennyiben ez zavarja az ingatlan tulajdonosát, úgy első körben szép szóval kérje meg a növény tulajdonosát, hogy tegyen eleget kötelezettségeinek, és gondoskodjon róla, hogy a növénye ne lóghasson át más kertjébe.

Szomszédjogok és a növényzet

átlógó növényzet levágása

Amennyiben a növény tulajdonosa nem tesz eleget kötelezettségeinek, úgy a telek tulajdonosa az átlógó növényzetet levághatja. Azonban a szomszédjogok előírása szerint szigorúan csak a telekhatárig! A kerítés felett át nem nyúlhat, azzal kárt tenne a szomszédja növényében. Amennyiben Önt zavarja a kertjébe átlógó ág, mert árnyékot vet, gyümölcsöt hullat, vagy tönkreteszi a talajt, minden esetben csak a saját kertjében lévő részeit vághatja le a növénynek. Amennyiben úgy vágja le a növény átlógó részeit, hogy előtte nem tájékoztatta erről a növény tulajdonosát, úgy az ezt sérelmező szomszéd akár kártérítésért is folyamodhat. Az első tehát mindig az illedelmesség, a szép szó legyen!

Előfordulhat olyan eset is, hogy a szomszéd telkéről átlógó fa nem csupán zavaró, de baleseti kockázata is van a házra, sufnira, garázsra stb. tekintettel. Ebben az esetben is először tájékoztassa szomszédját, és kéje, hogy tegyen ellene. Amennyiben ez nem valósul meg, úgy forduljon a jegyzőhöz, vagy a helyi önkormányzat építési osztályához. Így egy helyszíni szemlét követően indokolt esetben el fogják rendelni a fa kivágását vagy a terep rendezését. A kertes házak tulajdonosai közt ezeken felül számos probléma léphet még fel. Azonban, ha a megbeszélés, és a kulturált vita nem használ, a szomszédjogok 2013. évi CLXXIV. törvénybe foglalt szabályozásai megoldásként szolgálhatnak.

Kérjük, minden esetben törekedjen a békés, higgadt megoldásra, hogy a jó szomszédi viszonyt megőrizhesse – az ingatlan eladásakor minden belefektetett energiája megtérül majd!

A szomszédság témakörében ide kattintva olvashatja előző cikkünket!

Kategória: Blog Címkék: ingatlan értékét befolyásoló tényezők, ingatlanpiac

Ezeket olvasta már?

Több millió spórolható most hitelváltással

Néhány helyen már csökkennek a lakásárak

osztatlan közös tulajdon megszüntetés

Osztatlan közös tulajdon megszüntetés módjai, menete, költségei 2. rész

Elsődleges oldalsáv

Kérdése van? Hívjon!

  • +36 70 941 6493
  • [email protected]
  • 1085 Budapest, József krt. 69. fsz. 1

Miért érdemes hozzánk fordulni?

Megbízható cég 2015 / 2016 / 2017 / 2018
Rendeljen online

Footer

Kapcsolat

+36 70 941 6493 [email protected]

Rólunk

Értékbecslési szolgáltatást kínálunk lakossági és céges ügyfelek részére, képzett és gyakorlott szakemberekkel, 20 éves tapasztalattal. Bármilyen típusú ingatlan, gép, berendezés és tárgyi eszköz értékbecslését ránk bízhatja, 100% garanciával dolgozunk. Tovább

Közösségi média

  • Facebook
  • LinkedIn

CPR-Vagyonértékelő Kft © 2025 · Adatkezelési tájékoztató · Jogi nyilatkozat · Webfejlesztés