Lakást, ingatlant építene? Mielőtt belevágna, vagy telket venne, mindenképp olvassa el, mely esetben jár vissza a telek ÁFA, hiszen akár 5.000.000 forintot is visszaigényelhet!
Az ingatlan építésének vagy építtetésének első lépése a telekvásárlás – ez azonban hatalmas kiadás, főleg, ha az elmúlt 5 év tendenciáit nézzük. A jó hír az, hogy 2021-től visszaigényelhető az építési telek ÁFA. Megmutatjuk, milyen esetben élhet ezzel a lehetőséggel!
Miért jó a visszaigényelhető telek ÁFA?
Van az ingatlanpiacnak egy szektora, amit gyakran elfelejtünk figyelemmel kísérni, és csak akkor kezdünk bele, amikor vásárolni szeretnénk: a telkek. Az elmúlt 5 évben az 1500 m2-nél kisebb lakóövezeti és külterületi telkek ára gyakorlatilag megduplázódott az országban. Budapesten korábban 40.000 forintos négyzetméterárat szabtak az ilyen telkekre, idén már 87.000 forintot, Győrben ugyanez 12.000 forintról 30.000 forintra, míg Debrecenben 13.000-ről 26.000 forintra emelkedett 2016 óta. A piac mai állása alapján a telkek ára várhatóan tovább növekszik majd.
2021. januárjától azonban minden olyan esetben, amikor az építési telek tulajdonosa ugyanaz, aki a telken lévő lakást/ingatlant építi vagy építteti, utólag visszaigényelhető a telek vételárának, valamint az építési költségek 27%-os általános forgalmi adója. A visszaigényelhető ÁFA összértéke sajnos az 5.000.000 forintot nem lépheti túl, de sok esetben a visszaigényelhető maximum összeg is hatalmas segítség.
Egy átlagos áron megvett 600 m2-es építési telek árára kiszabott ÁFA a fővároson kívül sok helyen teljes egészében visszaigényelhető. Sőt esetenként, még az építkezés költségeinek forgalmi adójából is vissza lehet igényelni. Így összességében csökkenthető az építkezésre kiadott összeg. Budapesten azonban legtöbbször csak a telek árának forgalmi adója több, mint 5.000.000 Ft.
Mire érdemes odafigyelni?
Ha kiszemelte az építési telket, ahhoz, hogy visszaigényelhesse a telek árának, illetve az építkezés költségeinek általános forgalmi adóját, fontos, hogy már a vásárlás előtt körültekintő legyen.
- Az építési telket például magánszemélytől nem, csak cégtől vásárolhatja meg, máskülönben nincs ÁFA-tartalma a teleknek, így nem is lesz mit visszaigényelni.
- Az építtető/építő viszont kizárólag magánszemély lehet (és egyben, ahogy korábban írtuk, a telek tulajdonosa is kell, hogy legyen), nem bízhat meg generálkivitelezőt az építkezés lebonyolításával.
- Amennyiben generálkivitelezőre bízná az építkezést, úgy is visszaigényelhet ÁFÁ-t, ezzel bővebben a következő cikkünk foglalkozik majd, ahogyan a telekre épült lakás vagy ház megszabott maximális méretével is.
Amennyiben szeretné utólag visszaigényelni az ingatlan/telek ÁFÁ-t, mindenképpen tartson velünk jövő héten is. Hiszen hasznos és részletes információkkal készültünk annak érdekében, hogy Ön a lehető legjobban jöjjön ki anyagilag az építkezésből vagy újépítésű lakás/ház vásárlásából!
Ne feledje: a telek ÁFA visszaigénylésre csak abban az esetben van lehetősége, ha a 27%-os ÁFA kulccsal kiállított számlákat (mind a telek vételáráról, mind az építkezés költségeiről) 2022. december 31.-ig benyújtja, és jelzi ÁFA-visszaigénylési szándékát! Olvasson további érdekes cikkeket az ingatlanpiac aktuális helyzetéről!