Eladná ingatlanát, esetleg vásárolna egyet? Jó hírünk van! Egyes esetekben ingyenes értékbecsléssel vásárolhatja meg új otthonát vagy adhatja el régi ingatlanát – mutatjuk a trükköt.
Az ingatlan értékbecslés kötelező eleme a lakáseladásnak, valamint -vásárlásnak (hitelfelvételnél), mégis fizetni kell érte a legtöbb esetben. Vannak azonban olyan esetek is, amikor az értékbecslés ingyenes. Lássuk, melyek azok!
Mi az az értékbecslés és miért olyan fontos?
Az ingatlan értékbecslés elengedhetetlen része a lakásvásárlásnak, ha hitelt akar felvenni. A lakáshitelt kínáló banknak ugyanis meg kell győződnie, hogy a jelzálog mértéke nem haladja meg az ingatlanfedezet értékét, valamint arról, hogy díjnemfizetés esetén megfelelő áron tudja-e továbbadni az ingatlant. Ehhez szükséges az ingatlan értékbecslő segítsége, aki felméri, hogy az adott ingatlan alkalmas-e a hitel fedezetének, és ha igen, akkor milyen mértékben. Az elkészült értékbecslői szakvéleményt az ingatlan értékbecslő a banknak továbbítja, majd ez alapján dől el az igényelhető hitel pontos összege.
Mi az értékbecslés folyamata?
Az értékbecslés a legtöbb esetben helyszíni szemle alapján történik. A bank kapcsolatba lép az ingatlan értékbecslővel, aki felveszi a kapcsolatot az ingatlan tulajdonosával, hogy egyeztessék az értékbecslés időpontját. Ilyenkor az értékbecslő:
- Átnézi az ingatlan dokumentumait (tulajdoni lap, földhivatali térképmásolat, alaprajz).
- Abban az esetben, ha az ügyfél ad át alaprajzot, az értékbecslő csak ellenőrző méréseket végez. Ha nem áll rendelkezésére alaprajz, akkor azt az értékbecslő készíti el.
- Megvizsgálja az ingatlan műszaki állapotát, az üzemeltetési viszonyokat és a működtetés körülményeit.
- Fotódokumentációt készít az ingatlanról és környékéről, melyek szintén a szakvélemény részét képezik majd.
A helyszíni szemle során a tulajdonos jelenléte nem kötelező – az is elegendő, ha megbíz valakit az értékbecslő ingatlanba történő beengedésével, valamint a dokumentumok átadásával. Az ingatlan értékbecslés ára lakóingatlanok esetében általában 30.000 Ft-nál kezdődik, azonban ezt számos tényező növelheti még.
Ingyenes értékbecslés
Vannak olyan ingatlanok, amelyek egyszerűen kategorizálhatók: ilyenek többek között a többnyire azonos méretekkel rendelkező panel- és társasházi lakások, vagy akár a sorházak lakásai. Az ilyen esetekben lehetőség van arra, hogy a bank a lakás piaci értékét egy statisztikai alapú adatbázis alapján határozza meg. Ilyenkor nincs szükség a helyszíni szemlére, ugyanis a lakások egy kaptafára készültek, általánosíthatók. Ezekben az esetekben az ingatlan értékbecslés díjtalan.
Van azonban egy buktatója az ingyenes értékbecslésnek: az ily módon becsült ingatlanok vásárlásához az ingatlan értékének 80%-a helyett csupán a 60%-a vehető fel lakáshitel keretében, a maradék 40%- önerőről a vevőnek kell gondoskodnia.
Amennyiben Ön úgy gondolja, ingatlana kiemelkedik az átlagos lakások közül (akár korszerűsítése, akár elrendezése vagy panorámája miatt), mindenképp érdemes személyes bejárást kérni az ingatlan értékbecslőtől, amely során meggyőződhet róla a szakember, hogy valóban magasabb értékkel bír-e az ingatlan a lakóházban található többi lakáshoz képest. Az ingyenes értékbecslés véleményünk szerint csak mítosz, számos feltételnek kell még teljesülnie ahhoz, hogy a gyakorlatban is működjön a dolog. Addig érdemes a hitelintézettől érdeklődni az értékbecslésről, mert sok esetben a bank átvállalja a hitelfelvevők ezen költségét.
Ha többet szeretne megtudni a lakásvásárlással járó procedúrákról, valamint azok költségeiről, olvassa el korábbi cikkünket, amely ezt a témát részletesen körbejárja, vagy olvasson további ingatlanos témában írt cikkeket!