Az előző részben áttekintettük miért jó az értékbecslés. Ez a cikk rávilágít, hogyan járhat jól az ingatlan adásvétel során mindkét fél, és mikor nem érdemes pénzt áldozni az értékbecslésre.
Hol hibázik a vásárló?
Az eladóhoz hasonlóan a vásárló is hibázhat, amikor nem tájékozódik kellőképpen az árakról, a kiszemelt ingatlan valós értékéről. Hiszen mint láttuk az előző cikkben, az eladók gyakran állapítanak meg magas értéket, ilyenkor egy szakértői dokumentummal a kezünkben máris jobb alkupozícióban vagyunk.
Ha hitelfelvétel kell az ingatlanvásárláshoz, akkor természetesen a bank ki fog küldeni egy értékbecslőt, de ez nem mindig objektív, és általában már túl későn is történik, hiszen ekkorra már aláírták a felek a szerződést.
Miért éri meg értékbecslést kérni a vevőnek?
Az időben elvégzett értékbecslés segít a hiteligénylésben, vagy az árról szóló objektív tárgyalásban. Megkíméli a vevőt a felesleges kiadásoktól, és ezt a pénzt akár felújítási munkálatokra vagy berendezésre is fordíthatja.
Hogyan járhat jól ingatlan adásvétel során mindkét fél?
Vásárlói oldalról mindenképp érdemes több ingatlant is megnézni, azokat ár-érték arányban összehasonlítani. A potenciálisakat kiválasztani, majd egy értékbecslővel felmérni, melyikre érdemes ajánlatot tenni. Az értékbecslő nem csak az ár helyes megállapításában segíthet, hanem fényt deríthet számos olyan buktatóra is, amelyek későbbiekben kellemetlenséget okozhatnak. Ilyen lehet például az ingatlan-nyilvántartás problémái, műszaki hibák vagy különféle jogi akadályok, amelyeket orvosolni az adás-vétel után már nagyon nehéz.
Eladói oldalról a hirdetés összeállítása előtt ajánlott egy független szakértő bevonása is. Az ingatlanirodák becslései időnként torzíthatnak a jutalékok miatt, továbbá az „ingyenes” felmérést legtöbbször csak szerződés esetén biztosítanak.
Mikor NEM érdemes kiadni a pénzt az értékbecslésre?
Eladóként akkor, ha a pénz nem számít, csak gyorsan meg akar szabadulni az ingatlantól: az alulárazás ma is az egyik legmegbízhatóbb stratégia, persze ilyenkor figyelembe kell venni, hogy néhány milliót biztosan bukni fog az eladás során.
Vevőként a kezdeti szakaszban még nem érdemes értékbecslő segítségét kérni, amikor még maga sem tudja, mit keres egy lakásban, és sokat kell megnéznie, mire végre körvonalazódnak a dolgok. Az értékbecslőt már csak az utolsó, „dobogós” ingatlanoknál érdemes megbízni, ekkor tud segíteni a döntésben, illetve abban, hogy reális összeget ajánlhasson a kiválasztott ingatlanra.
Minden más esetben az a tapasztalatunk, hogy az objektív, szakértői értékbecslés több hasznot hoz, mint amennyibe kerül, főleg ingatlan adásvétel esetében!
Benjamin Graham mondta: Az ár az amit fizetünk, az érték pedig az amit kapunk. Hogy pontosan mi a különbség a kettő között arra csak az ügylet lezárása után derül fény!