
A válasz egyértelműen igen, a valóságban azonban mégsem annyira egyértelmű mindenki számára. Ma azokról szeretnék mesélni, akik a törvényes eljárást megkerülve, kompetencia és engedélyek nélkül vágnak bele egy-egy megbízásba. Miért probléma az engedély nélküli értékbecslő, és hogyan lehet biztonsággal kiszűrni az illetékteleneket?
A napokban szembejött velem, egy értékbecslés, melynek borítója az én logómat, szlogenemet, sőt még a formát és színeket is használta. Ránézésre egyedül a cégnév különbözött, a többi pont ugyanaz volt, mintha a sajátomat olvasnám. A beltartalomban persze nagyobb eltérések voltak, az értékbecslés pontatlan, és szemmel láthatóan kontármunka volt, amilyet én soha nem adnék ki a kezemből.
Segítség, másolnak!
Sajnos többször előfordult már hasonló eset: legelőször akkor szembesültem vele, amikor első honlapomat készítettem, valamikor 2007 környékén. Megjelenés után néhány héttel barangoltam a neten, és a saját szövegeimre bukkantam – egy számomra addig ismeretlen honlapon. valaki másnak az oldalán. Olyan is történt, hogy az általam, helyszíneken készített fotókat találtam meg idegen weboldalakon.
Az első hirdetéseim nagyon sok érdeklődőt hoztak, akik később elégedett ügyfelekké váltak, majd egyik pillanatról a másikra, mintha csak elvágták volna, elmaradtak az új megrendelések. Nos, kiderült, hogy bizonyos konkurenseim nagyon jól tudják használni a CTRL+C; CTRL+V billentyűket, így ugyanazzal a hirdetéssel rukkoltak elő – amire több pénzt költve az én ígéreteimmel csábították magukhoz az ügyfeleket. Ez az egyik oka annak, hogy már nem hirdetek, szinte kizárólag ajánlások alapján dolgozom.
Persze fellépek a magam módján, hiszen egyértelmű plágium, hitelrontás, a szakma színvonalának szándékos aláásása történik. De nem csak a szakmát és engem érnek súlyos károk, hanem az ügyfeleket is. Akik ezeket a másolókat találják meg, hiszen az ilyen cégek általában nem tagjai a szakmai szervezeteknek, sőt gyakran a cég sem rendelkezik engedéllyel (ha egyáltalán cégként működnek) és az értékbecslőjük sincs regisztrálva. A kapott eredmény így finoman szólva is megbízhatatlan, ráadásul az ilyen „engedély nélküli értékbecslő” törvényszegést követ el, amikor elvállalja a munkát. Akármilyen kedvező ajánlatot is adott, sajnos az illető inkompetens a tevékenységet illetően.
Hogyan kerülje el a csalókat?
Az áldozat sosem hibáztatható: ha Ön egy ilyen csaló hálójába keveredett, és rossz helyről rendelte meg az értékbecslést, az nem Önt minősíti.
Ezért amikor árajánlatot kér értékbecslésre, mindig nézzen körül, és kérjen be több helyről. Ami gyanúsan olcsó, vagy kiugróan magas, annak oka lehet! Nem szabad, hogy ilyen „szakértő” „szakvéleménye” alapján hozzon meg olyan döntéseket, ami az egész életét befolyásolhatja.
Ha kiválasztotta az értékbecslőt, akinek az árai megfelelőek, és egyik irányban sincsenek elszállva, érdemes itt név szerint rákeresni:
- Budapesti cégek és magánszemélyek: https://budapest.hu/realestateregister/Lapok/default.aspx
- Pest megyei cégek és magánszemélyek: http://inevjegyzek.pestmegye.hu/index.php?content=index
- egyéb települések esetén, jellemzően a megyei jogú város honlapján megtalálhatók az ingatlanközvetítői és ingatlanvagyon-értékelői névjegyzékek
- valamint cég esetén az e-cegjegyzek.hu-n leellenőrizni annak tevékenységi körét.
Amennyiben az Önök által kiválasztott cég vagy magánszemély nem szerepel egyik a listában sem, ne adjon megbízást, keressen mást! Szükség esetén kérjen nyugodtan igazolást jogosultságáról, vagy forduljon az illetékes hatósághoz. Az értékbecslés engedélyhez kötött tevékenység, a papír nélküli vállalkozó félrevezető, tisztességtelen és valószínűleg nem fog megbízható eredményt adni! Az ingatlanvagyon-értékelő és -közvetítő szolgáltatói tevékenység üzletszerűen történő végzésének feltételeiről és a nyilvántartásba vétel részletes szabályairól szóló 499/2017. (XII. 29.) Korm. rendelet ad iránymutatást.
Mi a probléma ha engedély nélküli az értékbecslő?
Az ingatlan gyakran a legértékesebb vagyontárgyunk, gyanútlanul és elfogulatlanul a magunk megnyugtatására és több tízmillió forintot kockáztatva megbízunk esetleg egy olyan szakembert, aki nem a szakmát képviseli. És ha mégis az ilyen véleményre adva hozzuk meg döntésünket, lehet, hogy életreszóló hibát követünk el, és még csak nem is tudjuk számon kérni az elkövetett tévedésért. Tehát nyomatékosan kérem Önöket, hogy vegyék a fáradságot és ellenőrizzék a szakember hitelességét, referenciáit. Köszönöm, ha megosztják cikkemet!