A Duna-parton történő lakásvásárlás nem olcsó,a folyó közvetlen környezetében akár 20-25 százalékkal is többet kérhetnek el egy lakásért. A hatás azonban a folyó közvetlen közelségében érzékelhető igazán, távolodva nagyon gyorsan csökken.
ADuna közelségét meg kell fizetni, aki a partja mentén szeretne lakást vásárolni, ezt általában csak felárral teheti meg. Mert egyrészt meg kell fizetni a folyó kedvező környezeti adottságait (a látvány és az állandó légmozgást biztosító csatorna), másrészt a jobb közlekedési feltételek és a közelebb eső belváros vonzereje is hozzáadódik. Nem véletlen, hogy a fejlesztők, a befektetők és a lakók számára egyaránt kívánatos, így az árakat tekintve is környezetéből kiemelkedő környék.
A parton akár 20-25%-kal is többet érhet a lakás
A Duna melletti övezetek nagyon változatos képet mutatnak, megnehezítve az egységes kezelésüket. Az FHB Lakásárindex tranzakciós adatai alapján általánosságban azonban elmondható, hogy a Duna közelsége kiemelkedően érzékelhető a piaci jellemzőkben a folyó közvetlen környezetében, attól kicsit is távolodva a hatás gyorsan csökken. A Dunához közelebb található városrészekben többet kell kiadni egy lakás négyzetméteréért. A közvetlenül Duna mentén fekvő lakások árában figyelhető meg a legmagasabb felár, a fővárosi lakásárakkal összehasonlítva a különbség 2014-ben a +50 ezer forint/négyzetméter értéket is meghaladta, azaz aDuna közvetlen közelsége akár 20-25%-os árprémiumot is jelenthet. Ez a felár ráadásul az ezredforduló óta növekedett, ami a Duna partjára koncentráló fejlesztések egyik következménye és motivációja is egyben.
A Dunától távolodva jelentkező fajlagos árcsökkenés alól a budai városrészek kivételt jelentenek, ahol a zöldövezeti, hegyvidéki fekvés (akár panorámával is) jelentkezik árprémiumként. Az északi és belvárosi övezetben egyértelműbben jelentkezik a Duna-part többlete, míg a déli övezetekben ez jelenleg még kevésbé figyelhető meg.
A Budapestet kettészelő folyó közvetlen értékét mutatja, hogy a lakóingatlanokárkülönbsége akár ugyanabban a házban is számottevő lehet a dunai rálátástól, panorámától függően. A XIII. kerületi Szent István park egyik házában található első, illetve hatodik emeleti, hasonló alapterületű kislakás a lakáspiac tetőpontján például 14, illetve 51 millió forintért kelt el, a különbség nagy része pedig a magasabb emeleten élvezhetőbb panorámában is megjelenő “Duna-értéknek” tulajdonítható.
Új fejlesztéseknél még magasabb árprémium
A Duna-part vonzó jellemzőihez további előnyök kapcsolódhatnak az újonnan épített lakások esetében. A Duna-part prémiumát az utóbbi évtizedben itt megvalósult lakóingatlan-fejlesztések árai is mutatják. Abudai oldal sajátos természeti környezeti adottságai miatt a pesti oldalon jelennek meg egyértelműbben a folyóparti tanulságok, így négy pesti fejlesztési terület példáján mutatjuk be a Duna értékét. Mind a négy esetben jelentős felárat mutatnak fel a környékhez képest a fejlesztések, amelyek közben átformálták a környék megítélését.
Afejlesztésekugyan jellegükben és lokációjukban nagyon különbözőek, azonban abban megegyeznek, hogy aDunának is köszönhetően megbízhatóan magas árprémiumot produkáltak. A fejlesztési területek fajlagos lakásárai40-70%-kal haladják meg az egyébként környékre jellemző négyzetméterárakat. A főváros Duna Tematikus Fejlesztési Programjában megvalósuló fejlesztések a következő tíz év során tovább emelhetik a vízpart közelségének lakásárakban is megmutatkozó értékét. forrás: portfolio.hu