Legújabb cikksorozatunkkal alaposan körbejárjuk az ingatlanpiac különböző tényezőit. Mitől függ egy ingatlan értéke? Mennyi minden befolyásolhatja az értékbecslést, amire elsőre nem is gondolnánk?
Első cikkünkben azt vizsgáltuk meg, miben befolyásolhatja az ingatlan értékét annak elhelyezkedése. Mint kiderült, igencsak fontos szerepet játszik az ingatlan környezete az értékbecslésben, de vajon milyen egyéb tényezők vannak még hatással rá? Ebben a cikkünkben az ingatlanpiac helyzetének erejét vizsgáljuk meg.
Az ingatlanpiac, mint befolyásoló tényező
Még ha otthona kiváló állapotban van is, akár a legjobb helyen, az értéket a piacon lévő vásárlók száma, és a hasonló területen eladásra kínált ingatlanok száma is befolyásolhatja. Ha sok a vevő kevesebb számú ingatlan mellett akkor ez az eladói piac. Ahol viszont kevés a vásárló és sok az ingatlan az bizony a vevői piac. Ha eladói piac van, akkor gyorsan, kevesebb alku mellett magasabb áron tudunk értékesíteni. A vásárlói piacon jellemző, hogy az otthonok hosszabb ideig vannak a piacon, így tulajdonosaik gyakran kényszerülnek engedni az árból.
Egy hosszabb ideje a piacon lévő ház eladási esélyei romlanak, a vásárlók is érzik, hogy van valami baj. Az ingatlanpiac egy folyamatosan változó, komplex tudást és közgazdasági ismereteket igénylő terület. Ezen kívül számos külső tényező befolyásolhatja, legyen az egy hitelkedvezmény, támogatási rendszer, az aktuális gazdasági helyzet, vagy akár egy világjárvány. Ezen a bonyolult talajon egyensúlyozunk mi, értékbecslők, miközben igyekszünk a matematikát és a meglévő tudásunkat arra használni, hogy az ingatlanpiac befolyásoló ereje mellett Ön a lehető legkedvezőbb áron értékesítse vagy vegye meg az adott ingatlant.
Miért szükséges ehhez szakember?
Az aktuális ingatlanpiac felméréséhez nem elegendő körülnézni 2-3 ingatlan értékesítéssel foglalkozó weboldalon, és átlagolni az ott szembejövő árakat. Egy ingatlan értékét meghatározza többek közt az elhelyezkedése, az állapota, a méretei, és még számtalan olyan dolog, amelyre először nem is gondolnánk.
Annak, aki nem jártas ebben a világban, kész káosz lehet helyesen megbecsülni az ingatlan értékét. Így könnyen futhat bele veszteséges eladásba, rossz vételbe, de az is előfordulhat, hogy a túl magasra kalibrált ár miatt hosszú hónapokig elhúzódik az ingatlan eladása.
Az ingatlanpiac a vírus idején
AZ MNB lakásárindex eredményei alapján a 2014-ben indult áremelkedés után 2019 utolsó negyedévében már stagnáltak az ingatlanárak, melyek – valljuk be – sokszor irreálisan magasak is voltak. 2020 első negyedévében azonban, a Covid-19 járvány megjelenésével egyidőben ez véget érni látszott. A lakásárak éves növekedési üteme lelassult, országszerte 12,3%, míg Budapesten 9,5%-ra csökkent. Emellett az új lakások kínálata, bár 2019-ben bővült, 2020 első negyedévében visszaesésnek indult.
Az ingatlanpiacon viszont megfigyelhetők különböző átcsoportosulások is: azok, akik korábban rövid távra adták ki ingatlanjaikat, most a hosszú távon kiadó lakások piacát bővítik, de akadnak olyanok is, akik a lakáseladásban látják a megoldást. A vírushelyzet, valamint a friss felvételi eredmények kihirdetésének hatására a nagyobb városokban, valamint a fővárosban is megnőtt az igény a lakásbérlések felé. Van, aki csupán meglévő albérletéből szeretne egy jobb ár-érték arányú ingatlanba költözni, de rengeteg az egyetemista is, aki a kollégiumot váltaná ki egy bérelt lakással.
Szintén a vírushelyzetnek köszönhető, hogy a hitelkérelmek feltételei megszigorodtak, ezzel kissé háttérbe szorult a lakásvásárlási kedv. 2020 márciusában éves szinten 29, Budapesten 38%-kal csökkent az ingatlan adásvételek száma, áprilisban pedig még tovább csökkent.
Az ingatlanpiac napjainkban
Az ingatlanpiaci árak változékonyságát mi sem mutathatná be jobban, mint az, hogy a március-áprilisi visszaesést követően május-júniusban már szinte ismét a 2019 év végi állapotában tündököl, ez azonban kissé csalóka lehet. Az MNB friss ingatlanpiaci elemzése itt elérhető. A kínálatok a régiek ugyan, de a keresleti oldal már mást várna el. Így folyamatosan távolodnak el egymástól az eladók és a vásárlók. Az eladni kívánt ingatlanok tulajdonosai még a vírushelyzet előtti, magasabb árszabást részesítik előnyben. Azt azonban nem veszik figyelembe, hogy a vevők keresete időközben csökkent, így a kereslet is visszaesőben van.
Ahhoz, hogy a kereslet és a kínálat ismét közel kerüljön egymáshoz, és felpörgessék ezzel az ingatlaneladási mutatókat, a kínálatnak csökkentenie kell az árakon. Azonban, hogy ez mikor következik be, az viszont még bőven a jövő zenéje. Amennyiben most szeretné értékesíteni ingatlanát, kérje hozzáértő ingatlanbecslőink segítségét!