A trükkös hirdetéseknek több fajtája van: az egyik része, hogy az ingatlanügynök, a másik része pedig, hogy az ingatlan kínálója próbálja megtéveszteni a lakáskeresőket – mondta Ditróy Gergely, az egyik legnagyobb ingatlanhirdetési portál, az Otthontérkép vezető elemzője.
Egy jó ingatlanos nagy segítséget tud nyújtani mind a kiadónak, mint pedig a lakáskeresőnek, ám néha-néha olyanokkal is lehet találkozni, akik előnyt próbálnak kovácsolni helyzetükből. – Ilyenkor az ügynök a hirdetésekben nem valódi információkat közöl, hamis fotókat tölt fel a lakásról, szándékosan tévesen adja meg a lakás címét, esetleg olyan lakás képeit és adatait adja meg, amelyet valójában nem is árul, hogy helyette másikat tudjon ajánlani.
– Előfordulhatnak még sajnos olyan ingatlanosok is, akik címlistákat árulnak, vagy regisztrációs díjak szednek, akár 10–20 ezer forintos értékben, olyan lakásokról, amelyek állításuk szerint más felületen nincsenek meghirdetve. Ha az ingatlanos egy ehhez hasonló különleges adatbázist ajánl a számunkra, nem érdemes érte fizetni, hiszen az ingatlanpiacon túlnyomórészt a hirdetésekért nem a vevőnek vagy bérlőnek kell fizetnie, az eladó az, aki megfizeti az ingatlanos árát – javasolja az elemző. Ez a fajta megtévesztés, bár jogosan érezhető csalásnak, egy ártatlannak tűnő papír aláírása után, mely szerint a listákban található adatok és címek hitelességéért nem vállalnak felelősséget, illetve a regisztrációs díj megfizetése nem garantálja az egyértelmű sikert, nem tartozik büntetőjogi kategóriába.
Áltulajdonosok
A csalások között vannak esetek, amikor valaki úgy próbálkozik lakáskiadással, hogy közben õ csak a lakás bérlője, nem pedig a tulajdonosa. – Előfordult olyan eset, hogy az ál-lakáskiadó elkért néhány havi kauciót 10-15 ügyféltől is, majd eltűnt a pénzzel. Ennyi pénzt nem ajánlott előre kifizetni anélkül, hogy a lakáskereső utánanézne a tulajdonosoknak. A helyi földhivataltól bárki ki tudja kérni a lakások tulajdoni lapját, akár elektronikus formában is. Alternatív megoldás lehet az is, ha a szomszédoknál, a helyi lakóközösségben érdeklődünk, valóban a valódi tulajdonos kínálja-e nekünk a lakását.
– A tulajdonoson kívül azonban a lakás főbérlőjének is lehet jogosultsága a továbbértékesítésre – mondta el az Otthontérkép elemzője –, ugyanis az általa bérelt lakásban akár õ is kiadhat néhány szobát. Az effajta továbbértékesítéshez azonban nem árt rendelkeznie hivatalos, közjegyző által is aláírt szerződéssel a tulajdonostól, ezért attól, aki nem mutat hasonló igazolást, lehetőleg ne béreljünk így szobát, hacsak nem közeli ismerős.
Hasznos visszajelzés
Ditróy Gergely szerint nagyon fontos a visszajelzés a bérlakás keresőktől – így könnyebben tudják töröltetni a hibás, esetleg hamis hirdetéseket az ingatlanirodákkal. A közösségi oldalakon gyűjtött hirdetéseknek is az a hasznos funkciója, hogy hamarabb fény derülhet a trükkösebb hirdetésekre. – Jelenleg is folyamatban van egy új funkció fejlesztése a rendszerünkhöz, amely hasonló elven működik: a lakáskeresők informálni tudják egymást, és figyelmeztetni az átverésekre.
Hiányzó szabályozás
Az ingatlanhirdetések esetében az eladók és a közvetítők is félre tudják vezetni a lakáskeresőket úgy, hogy a valóságtól eltérő információt közölnek, vagy valamit elhallgatnak.
A hirdetések mögött nincs jogi szabályozás, de a tulajdonos szavatossággal tartozik az ingatlan jogi és fizikai paramétereit illetően. – Ha a tulajdonos téves adatot közölt például a lakás méretéről, ami később, a szerződéskötés után kiderül, akkor a szerződés támadhatóvá válik – mondta el dr. Nagy Zoltán ügyvéd. Ilyen esetben a szerződést fel lehet bontani, de a felek megegyezhetnek árleszállításban is, illetve mindez bírósági úton is kikényszeríthető.
Büntetőjogi következménye abban az esetben lehet az átveréseknek, ha bizonyítani lehet a csalás szándékosságát, de ezt a legtöbb esetben nem tudják. Dr. Nagy Zoltán arról is beszélt, hogy a közvetítőket akkor lehet szankcionálni, ha franchise-hoz vagy irodához tartoznak: ha a cég etikai kódexét sértik, vezetőik korlátozhatják, esetleg eltilthatják őket a tevékenységüktől.
Tippek, trükkök lakáskeresőknek
Az ingatlan tulajdoni lapját érdemes kikérni a körzeti földhivataltól, ez alapján könnyen tájékozódni lehet a lakás paramétereiről, tulajdonosáról.
A jogi szakembert körültekintően érdemes kiválasztani lakásvásárláskor, hogy biztonságos és jogszerű legyen az ingatlanvétel.
Javasolt a bérleti szerződés megkötése a szóbeli egyeztetésen kívül, mert ennek hiányában nehezebben megoldható egy esetleges peres ügy. (Forrás: metropol.hu)