Az utóbbi hónapokban rengeteg megkeresés érkezett ügyfeleinktől miszerint már követhetetlenek az ingatlanárak, és fogalmuk sincsen, hogy mennyit ér az ingatlanuk. A hirdetéseket böngészve pedig csak egyre nő a bizonytalanság, annyira szórnak az árak, hogy nem lehet eldönteni mi a magas, és mi az alacsony érték. Felmerül tehát az értékbecslő felelőssége is a piaci értékek meghatározása során.
Mi okozhatja ezeket a kilengéseket?
Az értékbecslések során felhalmozódott adatokból jól láthatók a trendek, hogy melyik ingatlan túlárazott, és melyik az amelyik valóban többet érhet. Ellentétben a klasszikus homo oeconomicus viselkedés mintájával, egy-egy hirtelen gazdasági változás inkább teljesen irracionális, érzelmi megalapozottságú döntéseket von maga után, mintsem megfontolt, és maximális hasznosságra törekvőt. Így nem meglepő a teljesen trenddel szemben menő és nem piaci áron történő adásvétel.
Ezeket látjuk, amikor 1-1 ingatlan túlzott, vagy épp túl alacsony áron kerül új tulajdonosához. Ilyen esetekben az értékbecslőnek nincsenek eszközei arra, hogy az adott ingatlanra vonatkozóan beiktasson egy irracionalitás mértékét meghatározó korrekciót.
Mit tehet az értékbecslő?
A túlhevült vásárlók néha egymást túllicitálva kötnek adásvételeket, elképesztőbbnél-elképesztőbb árakon. Ez azonban inkább hasonlít pánikvásárlásra, mint tényleges piaci trendre. Ennek a fordítottja is látható volt a 2010-es évek elején, amikor olyan mélységekbe esett az ingatlanár, hogy az a mai szemmel hihetetlen olcsónak tűnik. 2009-ben például az új lakások budapesti átlagára mindössze 364.000 Ft/m2 volt, a legfrissebb adatok szerint ez mostanra meghaladja a 1.500.000 Ft/m2-t!
Persze, a tulajdonosok hamarabb hiszik el, hogy a lakásuk többet érhet a becsült összegnél, mint azt, hogy változik a piac, és a negatív kilátások miatt nagyobb a valószínűsége egy ingatlanpiaci korrekciónak. Nehéz megbarátkozni a gondolattal, hogy az ingatlan árak csökkenhetnek is. Vessünk csak egy pillantást, hogyan alakultak az ingatlanárak 2007-2013 között.
Ezért is javasoljuk az értékbecslést adásvétel során, hogy ne Ön legyen az, aki túl sokat fizet, vagy túl keveset kap!
Miben áll az értékbecslő felelőssége?
Az értékbecslő felelőssége tehát, hogy a trendfordulók alkalmával is reális képet adjon a szakvéleményben, annak ellenére, hogy a mostani piaci körülmények mellett;
- Nem mindig a legjobbak az összehasonlító adatok (melyekhez az adott ingatlant hasonlítjuk), mert nem adnak választ a piac gyors változásaira (gyakran egy fél éves adásvételi adat is lehet elavult)!
- Nem mindig jók a piaci elemzések sem, mert időbeli eltérés mutatkozik az adatok feldolgozása és a következtetések levonása között. Az eltérés negyed-, féléves, vagy még több is lehet, ami jelentős eltérést mutathat a piac megítélésében.
Hogyan lehet értéket teremteni az értékbecsléssel?
A változó piacra való tekintettel jelenleg 60 napra rövidült az értékbecslés érvényessége, ezek után pedig javasolt annak frissítése. Az értékbecslőnek tisztában kell lennie saját képességeivel, felkészültségével. Elengedhetetlen a folyamatos képzés a gazdasági események naprakész ismerete, és a változások felismerése. Ha szükséges be kell vonni külső szakértőt, elemzőt, aki jobban ismeri a piacot! Így a változó időkben is pontos képet lehet adni az ingatlanpiac helyzetéről, kilátásairól. Csak így garantálható a minőségi munka és így lehet olyan értékbecsléseket készíteni, amelyre gazdasági döntések alapozhatók. Ez tehát az értékbecslő felelőssége, hogy ne legyen se túlzott, se alulértékelt az ingatlan, és tükrözze a mindenkori piaci folyamatokat! Ha Ön is adásvétel előtt áll, kérjen ajánlatot!
Olvassa el további cikkeinket is, az ingatlanpiac érdekességeiről!