Építkezne, vagy felújítana? Idén érdemes mindkettőbe belevágni, hiszen rengeteg a kedvező feltétel, például visszaigényelhető a telek ÁFA. Összegyűjtöttük, mennyi mindennek kell teljesülnie ahhoz, hogy akár 5.000.000 forintot kapjon!
2021-ben beindult az élet az ingatlanpiacon. Felvehetünk vissza nem térítendő lakásfelújítási támogatást, az újépítésű ingatlanokra ismét 5%-os ÁFA kerül kiszabásra, sőt, bizonyos esetekben teljesen visszaigényelhetjük az általános forgalmi adót. Milyen feltételeknek kell ehhez teljesülnie?
Annak, hogy visszaigényelhessük az ÁFÁ-t, több módja is van, attól függően, rendelkezünk-e már CSOK-kal, hogy milyen kivitelezésű az ingatlan, vagy, hogy bővíteni/korszerűsíteni, esetleg vásárolni szeretnénk. Az egyes altípusokhoz különböző feltételeket szabott a kormány, így mi is csoportokra bontottuk a feltételeket az átláthatóság kedvéért.
Újépítésű ingatlan vásárlása, vagy generálkivitelezéssel megvalósított új lakásépítés CSOK-kal
CSOK-kal rendelkezők számára 5% ÁFA igényelhető vissza, ha újépítésű ingatlant vásárolnak, vagy építenének egyet, amennyiben:
- ezzel egyidőben családi otthonteremtési kölcsönt igényeltek, illetve
- új lakás vásárlása vagy építése esetén a lakás legfeljebb 150 m2 hasznos alapterületű
- új, egylakásos lakóépület építése vagy vásárlása esetén a lakóépület maximum 300 m2 hasznos alapterületű
A vevő a telekárat is tartalmazó vételárhoz tartozó ÁFÁ-t igényelheti vissza, míg a telektulajdonos/építtető a – hitelintézet által elfogadott költségvetésben szereplő – bekerülési költségéhez tartozó általános forgalmi adó visszaigénylésére jogosult. Az ÁFA visszatérítési támogatás mindkét fél részéről legfeljebb egyszer vehető igénybe, és csak az 5%-os ÁFA kulccsal kiállított számlákra vonatkozik.
27%-os ÁFA visszaigénylése
A 27%-os ÁFA tartalommal kiállított számlákhoz tartozó általános forgalmi adót visszaigényelheti az a természetes személy, aki új lakást épített vagy építtetett, nem generálkivitelezéssel. Ennek további feltétele, hogy az épített lakás nem lehet 150 m2 hasznos alapterületűnél nagyobb, illetve, hogy – egylakásos lakóépület esetén – az épület 300 m2 hasznos alapterületű legyen.
Építési telek vételárából szintén visszaigényelheti a 27%-os ÁFÁ-t az építkezés helyéül szolgáló építési telek tulajdonosa.
Fontos kitétel, hogy a visszaigényelt általános forgalmi adó összértéke nem lehet több, mint 5.000.000 forint. Amennyiben a bemutatott számlák alapján az összeg magasabb lenne, a támogatást igénybe vevő építtető vagy tulajdonos a maximum értéket, azaz ötmillió forintot igényelhet csak vissza, továbbá a támogatás kizárólag a 27%-os ÁFA mértékkel kiállított számlákra vehető igénybe.
Falusi CSOK és 27%-os ÁFA visszaigénylés
A Falusi CSOK által preferált magyarországi kistelepüléseken elhelyezkedő lakás/lakóépület bővítése vagy korszerűsítése során, 27%-os ÁFA kulccsal kiállított számlák bemutatása esetén a számlákon szereplő általános forgalmi adó összege visszaigényelhető, értéke azonban szintén 5 millió forint maximumban van meghatározva. Fontos, hogy a benyújtott költségvetés a hitelintézet által jóváhagyott legyen, máskülönben elutasításra kerül az ÁFA visszaigénylés.
A támogatást mindhárom formájában legkésőbb 2022. december 31.-ig igényelhetik az arra jogosult természetes személyek.
Kíváncsi rá, hogyan éri meg leginkább építkezni vagy új lakást vásárolni? Következő cikkünkben arról lesz szó, kinek hogyan segít legjobban az ÁFA visszaigénylési támogatás! Előző cikkünket itt olvashatja.