Március közepe óta mindenkinek fenekestül felfordult az élete a koronavírus miatt, ám a munka ennek ellenére nem áll meg. Nálunk vírusveszély idején is zajlanak az értékelések. Mi a helyzet most az ingatlanpiacon és mi várható a jövőben? Ingatlan értékbecslés karantén idején.
A vírus tulajdonképpen alkupozíció a vevő számára
A tapasztalataink azt mutatják, hogy a vírusveszély nagyobb és jobb alkupozíciót biztosít a potenciális vásárlók számára. Ebből pedig az következik, hogy mivel a veszélyhelyzet miatt a kereslet megcsappant, az eladói oldal motiváltabb lehet az eladásra, ami miatt gyakrabban megy bele az alkuba, és tesz árengedményt. Vagyis jelen helyzetben nagyobb az esély arra, hogy a meghirdetettnél olcsóbban cserélnek gazdát az ingatlanok. Ugyanakkor az is látható, hogy sokan félnek és kivárnak, ami miatt a hirdetések száma is alacsonyabb lett, nem biztos, hogy a vevő megtalálja, amibe beleszeret.
Ez azt jelenti, hogy olcsóbbak lettek az ingatlanok?
Bizonyos szinten és szempontból igen, ám ahhoz, hogy ezt megértsük, érdemes alaposan megismerni mind az eladó, mind pedig a vevő oldalát. Remek például szolgálnak erre a kiadásra szánt lakások. A befektetési célú ingatlanoknál ugyanis előfordul, hogy bérlő nélkül maradt otthonok kikerülnek a piacra. Ilyen esetekben pedig jellemző, hogy a korábbi túlértékelt ingatlanokat a jelenlegi szituációban reálisabb áron kínálják.
Ugyanakkor a másik oldalon ott vannak a vásárlók és a pénzintézetek. Mivel a vevők egy része a munkahelyek veszélybe kerülése miatt hitelképtelenné vált, ráadásul a kereskedelmi bankok is óvatosabban hitelezhetnek a koronavírus idején, az adásvétel folyamata egész egyszerűen lelassult. Mindezek kapcsán megfigyeltünk egy tranzakciószám csökkenést is, ami szintén az árak csökkenése felé mutat. Vagyis a fenti kérdésre a válasz az, hogy igen, az ingatlanok árai jelen pillanatban alacsonyabbak, mint néhány hónappal ezelőtt. De ezért is fontos lehet az ingatlan értékbecslés karantén idején is.
Mit látunk mi a jelenlegi helyzetben szakmai szemmel?
Értékelői szempontból, saját tapasztalatok alapján mi a kínálati árakból mindenképpen nagyobb alkuval számolunk, erre pedig ajánlott számítania minden lakástulajdonosnak, aki szeretne megválni a tulajdonában levő ingatlantól.
Emellett lakás bérbeadás kockázatai miatt a hozamráták emelkedését jósoljuk, amely bár amely közvetve, de szintén lefelé nyomja az árakat. Emellett az értékesítési idő kitolódásával is kell számolni, vagyis mindenképpen hosszabb időt vesz majd igénybe ez a folyamat.
Hogyan változott az értékbecslés karantén idején?
Természetesen sokkal nagyobb óvatossággal járunk el, szakértőink minden esetben maszkot, kesztyűt és lábzsákot is viselnek az ingatlanba belépve. A kézfertőtlenítő használata is kötelező. Az emberek most érthető módon nem szívesen engednek be idegeneket a lakásaikba. Mi mégis azt javasoljuk mind az eladóknak, mind a vevőknek, hogy bízzanak meg egy független értékbecslőt, hiszen a jelen helyzetben még nagyobb szakértelmet igényel az ingatlan pontos értékének meghatározása. Az eladó és a vevő is alkupozícióban van, a jó üzlethez pedig elengedhetetlen a megbízható tanácsadó.
A piac most szinte percről-percre változik, és mi sem látjuk, mi várható a távoli jövőben. A jelenlegi helyzetben az értékbecslés érvényességét is a szokásos kilencven nap helyett, mindössze hatvan napig tartjuk fent.
Azt, hogy hosszú távon mit hoz a jövő, jelenleg nehéz megjósolni. Akár egyik napról a másikra is megváltozhat a helyzet, de folyamatosan szemmel tartjuk a történéseket és az aktualitásokat, hogy ügyfeleinknek lehető legtöbb segítséget nyújthassuk.