
Számtalan híradást lehet hallani arról, hogy az egyes városokban milyen mértékben emelkedtek az ingatlanárak, legyen szó lakásokról vagy házakról. A kérdés pedig joggal merül fel mindezek kapcsán: mégis miként lehetséges ez egy olyan helyzetben, amikor az infláció rég nem látott méreteket ölt? Lehet, hogy hatással van a kamatstop is a piaci folyamatokra?
Az utóbbi időben a Covid helyzet és a gazdasági változások miatt számos olyan intézkedést vezetett be a kormány, amely a lakosság talpon maradását hivatott segíteni anyagi szempontból. Ilyen például a kamatstop is, amelynek sok más mellett az ingatlanpiacra is igen komoly hatása lehet.
Mi is az a kamatstop?
Az aktuális gazdasági helyzet azt vetítette előre néhány hónappal ezelőtt, hogy sok lakáshitel dől be, és bizony komolyan elszállhatnak a hitelek törlesztőrészletei is. Éppen ezek elkerülése érdekében vezette be a kormány az úgynevezett kamatstopot, amely a legutóbbi meghosszabbítás óta 2022. december 31-ig van életben. Amennyiben e téren nem történik változás, 2023. első napjától kezdve az ezzel a lehetőséggel élő ügyfelek a piaci kamatot kezdik el majd fizetni a kölcsöneikre, amely magasabb összegre rúg majd, mint amennyit korábban havi szinten fizettek. Maga a rendelkezés egyébként legfeljebb ötéves kamatperiódusokban rögzített hitelkamattal nyújtott, államilag nem kamattámogatott jelzáloghitel-szerződéseket is megvédi a drasztikus kamatnövekedéstől.
Hogy lehet hatással a kamatstop az ingatlanpiacra?
Ha 2022. januárjában nem lépett volna életbe ez a rendelkezés, az nagyon sok család számára jelentett volna anyagi ellehetetlenülést. Ám így, hogy nem dőltek be hitelek, és nem ugrottak meg a törlesztőrészletek, az ingatlanpiacon sem történt számottevő változás. Vagyis nem fordulhatott elő látványos csökkenés például az árak terén, vagy ha igen, az csak bizonyos régiókat vagy típusú ingatlanokat érintett.
Míg a nemzetközi sajtó attól hangos, hogy Svédországban, Dániában, Németországban, Új-Zélandon, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban drasztikus csökkenésnek indultak az ingatlanárak, hazánkban leginkább a stagnálás jellemzi azt az utóbbi hónapokat. Határozott tény azonban, hogy 2022. második és harmadik negyedévében a nagy ingatlanközvetítők már az ingatlanpiaci forgalom lassulását tapasztalják, vagyis valamiféle változás itt is elindult.
Mit mutat a jövő?
Az infláció és a sok megszűnő munkahely már most, a kamatstop idején is nagymértékben érinti a családokat, hiszen a kiadások nőnek, a bevételek pedig jellemzően stagnálnak, vagy adott esetben csökkennek. Ám a rendelet értelmében a kamatstop megszűnését követően a kamatok a szerződésekben meghatározott szintre állnak vissza. A döntés a pénzügyi szektornak is előnyös, hiszen a bedőlő hitelek súlyos kockázatot jelentenének minden piaci szereplő számára.
Ami teljesen biztos az ingatlanpiac esetében, – ahogy sok más téren is – hogy a kereslet és a kínálat alakulása fogja meghatározni az árakat a következő időszakban. Ez pedig nem vetít előre negatív jóslatokat a közeljövőt tekintve. Azonban érdemes körültekintően eljárni az egyes ingatlanok piaci árazását illetően, és javasolt értékbecslő segítségét igénybe venni, ha nem vagyunk biztosak az értékben.
Az építkezések száma várhatóan nem csökken
Az újépítésű ingatlanokat tekintve sem várható jelentős leállás. Az ugyanis a jelenlegi szabályozás szerint a 2022-ben megszerzett építési engedélyekkel 2026 végéig lehet 5 százalékos áfával ingatlant építeni. Ezt pedig minden befektető és kivitelező ki fogja használni, így ilyen jellegű ingatlanok is lesznek a piacon az elkövetkezendő esztendőkben. Bár tény, hogy egy esetleges gazdasági visszaesés tompító hatású lehet e téren, ám az árak drasztikus csökkenése ennek ellenére sem várható.
Vagyis a fentiekből látható, hogy Magyarországon a jelenlegi felállás szerint a közeljövőben nem várható komoly mértékű vagy hirtelen változás az ingatlanpiacon. Ebben pedig hatalmas szerepe van a jelenleg is érvényben levő kamatstopnak.