
Egyre többet hallani arról, hogy az időigényes és sok idegeskedéssel járó építkezés helyett sokan a készházakat választják. Ez nem véletlen, hiszen ha valaki kellő körültekintéssel jár el és megbízható kivitelezőket választ, nagyon sok téren spórolhat egy ilyen otthon felhúzásával. Valóban olcsóbb megoldás? Mennyire tartós? Mennyi idő alatt készül el? Nézzünk szét a készházak táján!
Mennyire népszerűek a készházak?
A MAKÉSZ 1998-as alakulásának idején a készházak a teljes ingatlanpiacnak mindössze 2-3 százalékát tették ki. 2023-ban ez az arány elérte már a 20 százalékot, ami azt jelenti, hogy évente körülbelül 2000-2200 készház épül Magyarországon. Hasonló lakosság szám mellett Ausztriában 5000, Csehországban 3500 készház valósul meg, vagyis vannak, ahol már jobban preferálják ezt e megoldást. Szakemberek becslései szerint 5 éven belül a családi házas építkezések 30-40 százalékát adhatják a készházak hazánkban.
Mik is azok a készházak?
Készház minden olyan épület, amelynek statikai vázszerkezetét fából vagy fémszerkezetből, különböző építőanyagok réteges összeépítésével hozzák létre. E házak fő jellemzője, hogy építésük során nincsenek kötési, száradási idők, így időjárástól függetlenül akár hidegben is felhúzhatók rövid idő alatt. A modulház kifejezést abban az esetben használhatjuk, ha az egész szerkezetet – falakkal, nyílászárókkal, gépészettel együtt – akár teljesen kulcsrakész kivitelben házgyárban készítik el, és egyben szállítják ki az építési helyszínre.
Olcsóbbak a készházak a téglaházaknál?
Valójában ma már ár tekintetében nincs nagy különbség egy azonos műszaki színvonalú téglaház és készház között. Éppen ezért nem ez alapján érdemes mérlegelni, ha valaki vacillál a két megoldás között. Főleg az időtakarékosság terén mutatkozik előny a készház javára, továbbá a megrendelő garantált minőséget, valamint árgaranciát kap, amennyiben megfelelő céghez fordul. A készház végösszege lehet, hogy nem sokkal kisebb, mint építtetni egy házat, de tervezhetőbb, kisebb az esélye, hogy menet közben megnövekednek a költségek az elhúzódó építkezés vagy az alapanyagok áringadozása miatt.
Emellett pedig az ökológiai lábnyom nagyfokú csökkentése, a környezettudatosság, illetve a fenntarthatóság is lényeges szempont.
Mennyi idő alatt készül el egy készház?
Akár 3 nap alatt – hirdetik az ezzel foglalkozó cégek, de érdemes ezt az ígéretet erős fenntartásokkal kezelni. A 3 napos intervallum jellemzően magára az összeszerelésre vonatkozik, ami nem tartalmazza az előzetes tervezést, alapozást, egyeztetéseket. Sőt, ez eleve nem minden készházra vonatkozik, csak a moduláris elemekből álló épületeket lehet ilyen gyorsan, Lego-szerűen összeszerelni.
Az is előfordulhat, különösen főszezonban, hogy az egyes elemekre várni kell, ezzel is érdemes számolni.
Reálisan úgy érdemes tervezni, hogy a készház az első megbeszéléstől a kulcsátadásig legtöbbször 3-6 hónap alatt készül el, tehát nyáron megrendeli, a karácsonyt már az új otthonban ünnepelheti. Ha népszerű céget választ, akiknek sok a megrendelésük, a teljes folyamat elérheti a 11 hónapot is.
Fontos a megfelelő odafigyelés!
Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a készházak megfelelő felépítése elképesztő szakértelmet igényel. Magyarországon még igen szűk az a szakember réteg, aki tényleg maradéktalanul ért ehhez. A hibák pedig jellemzően nem a kulcsátadásnál ütköznek ki, hanem évekkel később, éppen ezért nem mindegy, kivel dolgoztat. Tipikus gond lehet a nem megfelelő eljárás mellett, hogy például megereszkedik a mennyezet hőszigetelése, hőhíd keletkezik, penészedés jelentkezik.
Nem véletlen, hogy aki olyan cég által rendel készházat, amely nem rendelkezik a megfelelő dokumentumokkal, minősítéssel, az kár esetén csak a fogyasztóvédelemhez vagy a bírósághoz fordulhat jogorvoslatért. Mindig ellenőrizze a cég hosszú távú referenciáit, mielőtt bármit aláír vagy kifizet!
Összességében elmondható, hogy kellő odafigyelés és szakértelem mellett rengeteg pozitívum írható a készházak számlájára. Egy ilyen épület rengeteg időt, idegeskedést és pluszkiadást spórolhat meg, amelyek egy hónapokig vagy évekig elhúzódó építkezésen előfordulhatnak!