
Az albérletárak alakulását nagyban befolyásolja az általános lakáspiaci helyzet és az albérletet keresők fizetőképessége is. Míg az albérletek átlagára az utóbbi időben csökkenésnek indult, az újépítésű ingatlanok bérleti díjai továbbra is magasak, sőt, egyre drágábbá válnak. Mi okozza ezt a különbséget és várható-e változás a piacon?
Miért jobbak az újépítésű ingatlanok?
Sokan szívesebben költöznek újépítésű házba vagy lakásba, mert ezek az ingatlanok nem csak szebb, modernebb kialakításúak, mint a régebben épült társaik, de számos más előnnyel is rendelkeznek. Mivel az új szabályozásoknak és trendeknek köszönhetően az újépítésű házak energiahatékonysága általában magas, havonta kevesebb rezsiköltséggel kell számolni. Azok is szívesebben választják ezeket az ingatlanokat, akik megengedhetik maguknak, hogy környezettudatossági szempontok alapján vásároljanak ingatlant.
Az új építkezési szabályok miatt ezek a lakások gyakran biztonságosabbak is, mint a korábban épült házak, sok esetben pedig akár okosfunkciókkal is el vannak látva. Nem ritka az sem, hogy az újépítésű ingatlanok környezete rendezettebb, tisztább, sok újépítésű ház modern lakóparkokban épül, amik egyfajta félig-zárt közösséget alkotnak.
Mennyibe kerül egy újépítésű lakás?
A fent említett előnyök következtében ezek vételára jóval magasabb, mint a régebbi épületeké. Budapesten az újépítésű lakások négyzetméterára elhelyezkedéstől függően 1,6 és 3 millió forint között mozog. Ezek a nagy különbségek abból adódnak, hogy a belső, illetve a felkapottabb kerületekben sokkal nagyobb a kereslet is, akár albérletről, akár lakásvásárlásról van szó, így ezek a lakások akár kétszer, háromszor annyi pénzért is elkelnek, mint a belvárostól messzebb található ingatlanok. A pesti és a budai oldal között is jelentős különbség van: a legdrágább kerületek jellemzően a budai oldalon helyezkednek el. Az I. II., XII., valamint egyedüli pesti kerületként az V. kerületben 2024 nyarán már négyzetméterenként körülbelül 3 millió forintba került egy lakás. Vidéki városokban a vételár ennél természetesen alacsonyabb, de a régi házak négyzetméterárához képest mindenhol jelentős eltérés tapasztalható.
Az újépítésű házak tulajdonosai természetesen szeretnék, ha nagy összegű befektetésük megtérülne, így az átlagosnál drágábban kínálják ezeket bérbeadásra.
Miért nem csökken az újépítésű ingatlanok ára?
A jelenlegi jelentős lakáspiaci fellendülés következtében egyre növekszik a kereslet az újépítésű laksok iránt. Ez önmagában is okozhatná az árak emelkedését, de ehhez az is hozzájárul, hogy a kínálat nem tud a kereslettel lépést tartva növekedni. Az új ingatlanok felépítése egyébként is hosszú évekig tart, de 2024 III. negyedévében sokéves mélypontra került az újonnan épített ingatlanok száma.
A piacon jelen lévő lakások értéke így folyamatosan növekszik, nem csak a lakásvásárlást, de a bérleti díjakat tekintve is. Az új ingatlanok csupán 2,3%-át építik bérbeadási céllal, így jóval többen szeretnének újépítésű lakást kibérelni, mint ahány kiadó lakás rendelkezésre áll.
A bonyolult szabályozások és a magas építkezési költségek miatt nem valószínű, hogy az újépítésű ingatlanok vételára vagy bérleti díja a közeljövőben csökkenni fog.
Fontos megjegyezni, hogy cikkeink mindig általános információk a piaci trendekről; a valóságban egy-egy ingatlan értékét számtalan tényező befolyásolja, amire nehéz lenne mind kitérni egy ilyen írásban. Ha eladni, vagy venni szeretne ingatlant, mindig kérjen ingatlanra szabott értékbecslést!