Korábbi cikkeinkben már boncolgattuk, most pedig tovább folytatjuk: mi befolyásolja egy ingatlan értékét a piacon? Mennyi minden határozza meg az eladási árát, az aktuális piaci értékét? Cikksorozatunk legújabb részében arról lesz szó, mennyit számít az ingatlan kora …
Az eladni kívánt ingatlan piaci értékét számos dolog meghatározza, többek között az ingatlan elhelyezkedése, az ingatlanpiac aktuális állapota, valamint az ingatlan kora és állapota. Az első két témát korábbi cikkeinkben már alaposan kiveséztük, lássuk hát, hogyan befolyásolja az ingatlan értékét az építés dátuma és az azóta eltelt évek!
Új építésű kontra régi építésű ingatlan
Alapesetben nem lehetséges megállapítani melyik a legjobb. Legtöbbször csak számok kérdése, valójában azonban sokkal több tényezőt kell mérlegre tenni.
Az új építésű ingatlanok előnyei
Az egyik legnagyobb pozitívum az új építésű ingatlanok esetében, hogy az ingatlan olyan sarkalatos pontjai, mint a tetőszerkezet, víz-gáz-fűtésrendszer, elektromos vezetékek stb. mind újak, és nagy valószínűséggel garanciálisak. Ez azt jelenti, hogy a magasabb ingatlanár ellenében ezekre a következő 10-20 évben nem lesz szükséges költeni, ami hatalmas megtakarítás, előny sokak számára. Éppen ezek miatt az állami kedvezmények, kölcsönök és hitelek is sokkal kedvezőbbek az új építésű lakásokra, házakra, ezzel pedig az ingatlanpiacon is feljebb tornázzák magukat.
Az új építésű ingatlanok felszereltsége (ha bútorozott ingatlan vásárlásáról van szó) sokkal korszerűbb, modernebb, sokszor elegánsabb és variálhatóbb is, ez pedig a mai világban szintén hatalmas előnnyel bír. Egy új építésű, modern ingatlan esetében a legtöbbször nem kell aggódni a szerkezeti problémák, vagy a hűtés-fűtés korszerűsége, tartóssága miatt, illetve az értékét is tovább képes megőrizni, ha esetleg később el- vagy kiadnák, így ebből a szemszögből is érdemes alaposan megvizsgálni, akár eladásra kínálunk, akár vásárolni szeretnénk ingatlant.
Az új építésű ingatlanok hátrányai
Azonban attól, hogy valami új, még nincs garantálva, hogy tartós és jó minőségű is. Új építésű ingatlan vásárlása és eladása esetén is érdemes utánajárni a kivitelező referenciáinak, valamint az általa felhasznált anyagoknak. Figyelembe kell venni annak minőségét, milyenségét az értékbecslés során, mert kellemetlen meglepetések érhetik az embert.
A régebbi ingatlanok előnyei
Az elsődleges előnyük, hogy a vételáruk alacsonyabb, ellenben valószínűleg szükséges lesz költeni is rá. Az ingatlan értékét, hiába régi építésű, több tényező is képes emelni. Ilyen lehet például egy felújítás, korszerűsítés az elmúlt 5 évből. A (modern) berendezés, kert vagy kertkapcsolat. Érdemes azt is számításba venni, hogy egy régebbi építésű ingatlan is rendelkezhet korábban beépített légkondicionálóval, riasztóberendezéssel, vagy kiváló világítástechnikával, így erre az új tulajdonosának nem kell majd külön pénzt áldoznia a vételáron felül.
A régi építésű ingatlanok hátrányai
Az alapvető szerkezeti hibák egy bizonyos kor felett már kiütköznek, így sok esetben laikus számára is látható, ha valamivel gond van. A megrepedezett burkolat, beázott részek, korhadó fa elemek mind-mind látható, javítható dolgok – csupán az a kérdés, mennyiért, és mekkora munka árán. Ezeket mind érdemes számításba venni az ingatlan értékbecslése során. Ezen felül pedig a régebbi ingatlanoknál is lehetnek láthatatlan hibák, amiket érdemes megnézetni egy szakemberrel.
Hogyan érdemes meghatározni az ingatlan értékét?
Akár eladni, akár megvásárolni szeretnénk az ingatlant, írjunk listát a tulajdonságokról. Kerüljön fel rá minden olyan probléma, kellemetlenség, amelyet az elkövetkező 5 évben szükséges lesz megjavítani vagy kicserélni. Ezeket súlyozzuk megfelelően. Írjuk mellé, hogy körülbelül mennyibe kerülne megjavíttatni/kicserélni, illetve azt is, ha szükséges hozzá valamilyen bontási művelet, ami miatt a javítás elhúzódhat. Mérlegeljük ezen hibák és költségeik összességét, és ezzel vessük össze az általunk tervezett vagy szimpatikus vételárral. Vajon érdemes ezeket eladás előtt megcsinálni, és annyival magasabb áron eladni az ingatlant, vagy vonjuk le a tervezett árból? Ha pedig vevők vagyunk, esetleg alkudjuk le, és majd szép lassan elkészülnek?
Amennyiben úgy érzi, bizonytalan az eladni vagy megvásárolni kívánt ingatlanának valódi értékével kapcsolatban, vagy segítségre, útmutatásra van szüksége, bátran keressen fel egy ingatlan értékbecslőt, aki segítségére lesz majd abban, hogy ingatlanát a lehető legkedvezőbb áron értékesíthesse, vagy juthasson hozzá új otthonához!
Tehát az ingatlan kora is befolyásolja a piaci értéket. Azonban sose felejtse el, hogy „boldog az, aki otthon boldog” – Lev Tolsztoj.