
Béreljek, vagy vásároljak? Néhányan könnyen döntenek, míg mások nehezen köteleződnek el a nagy horderejű kérdésekben. Bármelyik típusba is tartozik, az otthona megválasztása során senkinek sem egyszerű a választás, különösen most, amikor a világ gazdasága rendkívül gyorsan változik. A jelenlegi helyzetben mivel jár jobban: ha bérel, vagy ha vásárol? Ezt a kérdést elemezzük a következő bejegyzésünkben.
Albérlet, vagy saját otthon? – pro és kontra
Természetes, hogy mindenki saját otthonra vágyik. A választás azonban akkor sem egyszerű, ha a világban nincsen semmilyen nehezítő tényező. A legtöbben először albérletben gondolkodnak – nézzük, mik ennek az előnyei és hátrányai!
Amiért megéri albérletben költözni
Az egyik pozitívum a bérlemények esetében, hogy csak addig kell fizetni, ameddig az ingatlant használja. Természetesen lehetnek egyéni eltérések a szerződésekben, így például határozott idejű szerződéseknél előfordulhat az is, hogy még akkor is kell fizetni a bérleti díjat, ha már nem lakik ott. Egy határozatlan időre szóló szerződés esetében azonban bármikor felmondhatja azt, így ha nehéz helyzetbe kerül, semmi sem kötelezi Önt a további fizetésre.
Ugyancsak szerződésfüggő, de a legtöbb esetben Önnek, mint bérlőnek nem kell javítási költségekkel számolnia, ezekről a tulajdonos gondoskodik. További előnynek számít az is, hogy nem Önnek kell foglalkoznia a biztosítással, szolgáltatókkal, így alapvetően kényelmes megoldásnak számít.
Van még egy adu a jelenlegi helyzetben, ami az ingatlan bérlés irányába mutat. Az albérleti piac visszaesett, egyre jobb minőségű otthont találunk egyre alacsonyabb bérleti díjért, így mondhatjuk – legalábbis a mostani helyzetben -, hogy bizony van miből válogatni, és ha tartósan alacsonyak maradnak a bérleti díjak, ez bizony a piaci árakban is megmutatkozik előbb-utóbb. Szóval ez esetben fél-egy éves időtávban célszerű megfontolni az albérlet lehetőségét.
Néhány ok, amiért az albérleti díj kidobott pénz
De, mint mindennek, az albérletnek is vannak negatív oldalai.
Kezdésképpen nézzük meg, hogy mennyibe kerül egy másfél szobás budapesti lakás átlagosan. A bérleti díj a cikkünk készültekor átlagosan 150 ezer forint plusz rezsire tehető. Egy 20 évre szóló lakáshitel esetében közel azonos törlesztőrészletet fizetve, idővel egy körülbelül 40 millió forint értékű otthont tulajdonosa lehetne. Így nézve, nyilván észszerűbb döntésnek tűnik a saját otthon hitelének törlesztése.
Azonban fontos megemlíteni, hogy itt csupán a lakás törlesztőrészletével számoltunk, a felújítási, biztosítási, és más lakással kapcsolatos kiadásokkal nem.
De gondolkodjunk tovább, és vegyük számításba azt is, hogy ha albérletbe költözik, akkor nagymértékben függ a főbérlőtől. Nehéz helyzetbe kerülhet, ha árat emel, eladja az ingatlant, vagy olyan bérlőt talál, aki hajlandó többet fizetni. A felmondás lehetősége persze Önt is védi, ha megváltozik az anyagi helyzete, és nem tudja tovább fizetni, vagy ha az életvitele változik, és már nem illik hozzá a lakás.
Ne feledkezzünk meg a kaució összegéről sem, amely az albérletek esetében egy nagyobb, egyösszegben fizetendő díjat jelent. Bizonyos esetekben ennek kifizetése komoly terhet jelenthet, és a kiköltözésig nem tudhatja 100%-ra, hogy visszakapja-e a teljes összeget.
Mi a helyes döntés a mostani gazdasági helyzetben?
Az előbb felsorolt pro-kontra érvek ellenére sem könnyű általános igazságokat levonni, amik mindenki életére egységesen igazak lehetnek. A mostani világjárvány erősen negatív irányba befolyásolja a gazdaságot, ami természetesen kihat az ingatlanpiacra is, az árak csökkenését okozva. Ez első hallásra nem is hangzik olyan rosszul, főleg hogy az utóbbi időben az eladó és kiadó otthonok ára a csillagokig szökött. A jelenség hátterében azonban a fizetőképesség csökkenése áll, így a potenciális vásárlók köre is szűkül. Összegezve a következő szempontok figyelembe vételét javasoljuk a döntés előtt:
- Vizsgálja meg, mennyire biztos a munkahelye a jövőben is! Ha úgy érzi, munkáltatójával előfordulhat az, hogy nem tudja biztosítani jövedelmét, talán okosabb döntés egy bérlemény, melyet bármikor felmondhat.
- Ellenőrizze megtakarításait! Amennyiben rendelkezik elegendő megtakarított pénzzel, akkor nagyobb eséllyel és biztonsággal vállalhat banki hitelt ebben a bizonytalan gazdasági helyzetben is.
- Gondolja végig jövőjét. Érdemes egy kisebb lakás megvételébe belefektetni, vagy inkább tovább gyűjt egy nagyobb otthonra? Erre a kérdésre már csak a hitel nagyságát illetően is érdemes mielőbb válaszolnia.
- Ne feledkezzen meg róla, hogy a jelenlegi ingatlanpiacon rengeteg bérleti lehetőség van, olyan ingatlant is találhatunk amivel sokkal jobban járunk, mintha megvásárolnánk.
Béreljek, vagy vásároljak a lehetőségek sokrétűek, de egy kis tudatossággal, számolással olyan döntést hozhat, ami hosszú távon is jó lesz Önnek.